MÓZG AKTYWACJA | Mózg i depresja – życie w mieście sprzyja rozwojowi depresji!
167
post-template-default,single,single-post,postid-167,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Mózg i depresja – życie w mieście sprzyja rozwojowi depresji!

19 Lut Mózg i depresja – życie w mieście sprzyja rozwojowi depresji!

Urodziłeś się i żyjesz w mieście? Czy wiesz, że w związku z tym jesteś bardziej narażony na rozwój depresji? Depresja to poważna choroba, która m.in. wiąże się z zaburzeniem pracy mózgu, co skutkuje znacznym pogorszeniem nastroju. Okazuje się, że życie w mieście niszczy mózg i przez to zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. 

Depresja wiąże się z pogorszeniem funkcjonowania w sferze osobistej, zawodowej i towarzyskiej – społecznej. Depresja powinna być leczona zaraz od pojawienia się pierwszego objawu, którym może być obniżenie nastroju lub odczuwanie lęku. Nie warto czekać, aż nastrój sam się poprawi, tylko w trosce o swoje zdrowie, warto udać się do terapeuty. Depresja nieleczona prowadzi do utrwalenia objawów i wytworzenia osobowości depresyjnej.

Depresja – objawy 

Pogorszenie nastroju to główny objaw depresji. Do pozostałych objawów depresji zalicza się m.in.: 

 • zniechęcenie
 • obniżenie poziomu energii
 • rozdrażnienie
 • osłabienie koncentracji
 • trudność w zasypianiu 
 • obniżona samoocena
 • odczuwanie lęku 
 
Depresja – przyczyny 
 
 
Naukowcy od dawna przypuszczali, że życie w miastach wpływa na funkcjonowanie mózgu człowieka. Dopiero jednak odkrycia prof. Andreasa Meyer-Lindenberga z Uniwersytetu w Heidelbergu rzuciły nowe światło na istotę tego zjawiska i wskazały, że zmiany powstające w mózgu mogą prowadzić w kierunku rozwoju depresji. 
 
Przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego naukowiec badał aktywność mózgu 32 osób, które w stresujących warunkach wykonywały zadanie matematyczne. Osoby badane miały na uszach słuchawki i bez względu na to, jak im szło słyszały – Jesteś za słaby! Popraw się! W odpowiedzi na to w ich mózgu aktywowały się określone struktury.
 
To niesamowite ale badacze stwierdzili, że reakcja mózgu na sytuację stresującą zależała od tego, czy dana osoba pochodzi i w mieszka w dużym mieście czy też w małym mieście bądź na wsi! 
 
Naukowcy zaobserwowali, że u osób, które pochodziły z dużych miast lub obecnie mieszkały w metropoliach, ciało migdałowate (struktura mózgu znajdująca się parzyście tuż nad uszami, wchodzi w skład układu odpowiedzialnego m.in. za rozwój depresji) było bardziej aktywne niż u osób pochodzących ze wsi i z małych miejscowości. Nadaktywne ciało migdałowate wiąże się z wyższym poziomem lęku i zwiększeniem prawdopodobieństwa wystąpienia depresji.
 
 
Depresja – jak się przed nią chronić?
 
 
 
Odkrycia naukowców wskazują nam, jakie zagrożenia dla funkcji naszego mózgu może nieść życie w dużym mieście. Oznacza to, że styl życia może prowadzić do rozwoju chorób mózgu – w tym do depresji. Jeśli więc urodziłeś się i/lub mieszkasz w dużym mieście (takim jak Warszawa, Kraków czy Poznań) już teraz pomyśl o tym, co możesz zrobić, aby minimalizować jego negatywny wpływ na naszą psychikę. Możesz też wybrać którąś z moich porad. 
 
Aby żyć w dużym mieście i uchronić się przed depresją: 
 • uprawiaj regularnie sport 
 • utrzymuj pozytywne relacje z ludźmi
 • jeśli mieszkasz sam, minimum raz w tygodniu spotkaj się ze znajomym 
 • dbaj o zdrową dietę – unikaj cukru i niezdrowych tłuszczy 
 • dołącz do grupy (np. sportowej, artystycznej, ekologicznej, terapeutycznej, tanecznej) i realizujcie wspólnie działania 
 • zadbaj o porządek i czystość w miejscu, w którym mieszkasz
 
 
Depresja – zachowaj zdrowie mózgu 
 
 
Ciało migdałowate pośredniczy w sterowaniu reakcjami emocjonalnymi, w tym w szczególności lękowymi. W czasie eksperymentu prof. Meyer-Lindenberga, to właśnie ciało migdałowate aktywowało się u wszystkich zestresowanych uczestników badania. W szczególności jednak było nadaktywne u osób, które wychowywały się i żyły w dużych miastach. U badanych pochodzących z mniejszych miast i wsi ciało migdałowate nie było aż tak bardzo aktywne. W związku z tym odczuwali oni niższy poziom lęku i byli w mniejszym stopniu narażeni na rozwój depresji. Tak znaczącej różnicy w pracy mózgu pomiędzy osobami z dużych i małych miast bądź wsi nikt się nie spodziewał. 
Inne badania pokazały, że nadaktwność ciała migdałowatego rozregulowuje działanie innych systemów w mózgu (np. zaburza logiczne myślenie) i przyczynia się nie tylko do powstania zaburzeń lękowych czy rozwoju depresji ale też zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię.
 
 
 
 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz