MÓZG AKTYWACJA | Schizofrenia i autyzm: dwie strony tej samej choroby?
164
post-template-default,single,single-post,postid-164,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Schizofrenia i autyzm: dwie strony tej samej choroby?

06 Mar Schizofrenia i autyzm: dwie strony tej samej choroby?

Czy wiedziałeś o tym, że autyzm występuje u 50–60% osób chorych na schizofrenię? Najnowsze badania kanadyjskich naukowców dowodzą, że autyzm i schizofrenia mają  wspólne podłoże genetyczne. Aktualne badania aukowców koncentrują się na identyfikacji mechanizmów genetycznych, które prowadzą do nieprawidłowości w strukturze i funkcjonowaniu mózgu u osób ze zdiagnozowaną schizofrenią lub autyzmem. 

 
Bernard Crespi z Simon Fraser University w Vancouver przeprowadził badania, które potwierdzają, iż autyzm wiąże się ze schizofrenią. Okazało się mianowicie, że podwyższone ryzyko zachorowalności na obie te choroby wiązało się z czterema regionami genomu – brak lub podwójne występowanie określonego genu determinowało wystąpienie autyzmu lub schizofrenii.
Naukowcy wykazali również, że komórki nerwowe w mózgu osób chorych na schizofrenię wykazują nieprawidłowości w wytwarzaniu połączeń i przekazywaniu sygnału pomiędzy komórkami. 
Te najnowsze odkrycia powinny przyczynić się do lepszego zrozumienia osób cierpiących na wymienione choroby oraz zapoczątkować wielkie zmiany w terapii osób chorych na schizofrenię i autyzm. Czy tak jednak będzie? Miejmy nadzieję. 
 
Brak komentarzy

Dodaj komentarz