MÓZG AKTYWACJA | Mózg w Google
144
post-template-default,single,single-post,postid-144,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Mózg w Google

06 Sie Mózg w Google

Wyszukiwarka Google towarzyszy nam niemal każdego dnia. Bez względu czy chcemy poznać masę atomową uranu, temperaturę powietrza w Hanoi lub przepis na tort ptysiowy, Google zawsze stanie na wysokości zadania i wskaże nam to, czego szukamy!
Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowodzą, że codzienne korzystanie z tego bardzo użytecznego narzędzia wywołuje trwałe zmiany w mózgu. Dowiedz się więc, jak zmienia się Twój mózg podczas korzystania z Google!
W książce iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości opisano bardzo ciekawe badania, którymi chciałabym się z Wami podzielić.
Naukowcy z Kalifornii przeprowadzili eksperyment, w którym wzięły udział dwie grupy ochotników. W pierwszej znajdowały się osoby, które nie używały do tej pory komputera, ale chciały nauczyć się obsługi, w drugiej natomiast były osoby, które miały już kontakt z Internetem. Eksperyment polegał na wyszukiwaniu w Google konkretnych informacji na różne tematy – począwszy od korzyści dla zdrowia wynikających z jedzenia czekolady po planowanie podróży na Galapagos. Zadaniem kontrolnym było czytanie stron zwykłego tekstu. Aktywację połączeń nerwowych w mózgu podczas wyszukiwania w Google oraz czytania tekstu mierzono za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.
Badania wykazały, że zarówno u osób w grupie pierwszej, jak i drugiej nie było różnic w aktywności nerwowej podczas czytania tekstu. Osoby z obu grup posiadały wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju czynności umysłowej. Znaczące różnice odnotowano jednak podczas pomiaru aktywności nerwowej mózgu, gdy ochotnicy z obu grup wyszukiwali informację w Google. W mózgach osób, które miały wcześniej kontakt z Internetem, aktywowała się sieć połączeń nerwowych w lewej przedniej części mózgu (grzbietowo-boczna część kory przedczołowej). Natomiast u osób, które dopiero zaczynały swoją przygodę z Internetem, obszar ten nie wykazywał żadnej aktywności. Na krótko jednak! Już po kilku dniach pracy przy komputerze u niemających wcześniej kontaktów z Internetem aktywował się ten sam rejon w mózgu, co u „internetowych wyjadaczy”.  
Rysunek przedstawia sieć neuronalną (zaznaczona kolorem czarnym) pobudzaną przez wyszukiwanie w Google po kilku dniach pracy z komputerem.
Obszar mózgu zaznaczony na rysunku odpowiada za podejmowanie decyzji oraz przyswajanie złożonych informacji.  Wiąże się z nim również kontrola procesu przyswajania wrażeń oraz pamięć krótkotrwała (przechowujemy w niej informacje przez niezbyt długi okres czasu).
 Naukowcy z Kalifornii wykazali zatem, że grzbietowo-boczna część kory przedczołowej u osób, które wcześniej miały kontakt z Internetem uruchamiała się już na początku googlowania. Natomiast mózgi „debiutantów” potrzebowały zaledwie paru godzin ćwiczeń przy komputerze, by dostosować się do zmian i przekształcić swój dotychczasowy wzorzec aktywności neuronowej. Naukowcy podsumowali krótko wyniki eksperymentu: wystarczyło pięć godzin w Internecie, by nowo przybyli do sieci zmienili okablowanie w mózgu.
Brak komentarzy

Dodaj komentarz