MÓZG AKTYWACJA | Czy technologia usprawnia Twój mózg?
143
post-template-default,single,single-post,postid-143,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Czy technologia usprawnia Twój mózg?

12 Sie Czy technologia usprawnia Twój mózg?

Technologie zamiast ułatwić nam życie, sprawiły, że zaczęliśmy pracować więcej. Gdy obserwowałam studentów, którzy pisząc esej na laptopie, jednocześnie słuchali muzyki przez słuchawki, odbierali smsy i co jakiś czas łączyli się z siecią społecznościową, zastanawiałam się, czy efekt ich pracy będzie rzetelny i zadowoli wykładowców…
Początkowo skłaniałam się ku twierdzeniu, że przy wsparciu nowych technologii, staliśmy się po prostu bardziej wydajni, dlatego możemy wykonać więcej zadań na równie wysokim poziomie. Naukowcy dowiedli jednak, że jest to błędne przekonanie. W sytuacji, w której przerzucamy się od jednego zadania do drugiego, obwody nerwowe w mózgu robią małe przerwy między jednym zadaniem a drugim, co pochłania czas i zmniejsza naszą wydajność. Przypomina to zamykanie jednego programu komputerowego i włączanie następnego, co jak wiemy wymaga czasu.  

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan dowiedli, że szybka zmiana zadań zmniejsza dokładność ich wykonywania i obniża finalny efekt pracy. Gdy uczestnicy badania nie musieli przerzucać uwagi z jednego zadania na drugie tylko przez dłuższy czas rozwiązywali jedno, wykonywali je nie tylko dokładniej, ale i szybciej.

Wielozadaniowość jest obecnie niezbędną umiejętnością, ale musimy zdawać sobie sprawę z wyzwań jakie przed nami stawia. Pamiętajcie, że przerzucanie się między dwoma zadaniami, przykładowo odpowiadanie na e-mail i pisanie eseju może zmniejszyć wydajność mózgu o 50 procent w porównaniu z oddzielnym ukończeniem jednego zadania i zabraniem się do następnego. Wniosek nasuwa się sam – gdy chcemy, by efekt naszej pracy był lepszy, unikajmy rozproszenia uwagi i częstych zmian podejmowanych działań.
Brak komentarzy

Dodaj komentarz