Naukowcy ujawniają: dieta wpływa na IQ

Naukowcy ujawniają: dieta wpływa na IQ

Początek roku szkolnego to nie tylko dobry moment, by usprawnić pamięć ale też, by zwiększyć wydolność swojego mózgu! Najnowsze badania naukowe wykazały, że dieta nie odbija się jedynie na naszym samopoczuciu ale też może wpływać na iloraz inteligencji.

Naukowcy z University of Bristol dowiedli, że dieta bogata w cukry i tłuszcze ma negatywny wpływ na iloraz inteligencji (IQ) najmłodszych. Naukowcy przez 5,5 roku przebadali niemal 4 tys. dzieci. W ramach badań rodzice wypełniali kwestionariusze, w których szczegółowo opisywali, jakie rodzaje produktów spożywczych i w jakich ilościach konsumują ich pociechy. Całość powtarzano, gdy dzieci miały: 3, 4, 7 i 8,5 lat. Podczas ostatniego etapu badań zmierzono ich IQ. Na podstawie otrzymanych informacji podzielono dzieci na trzy grupy według wzorców żywieniowych: najmniej zdrowych – z wysoką zawartością tłuszczów, cukrów i produktów wysoko przetworzonych; tradycyjnych zawierających mięso i warzywa; najzdrowszych opartych na owocach, ryżu, warzywach (dieta śródziemnomorska).
 

 

Dieta dobra dla mózgu nie powinna opierać się na produktach wysoko przetworzonych, a więc takich jak na zdjęciu… mimo że czasem mogą wyglądać bardzo apetycznie 🙂

Okazało się, że że IQ dzieci, które jako 3-latki jadły najmniej zdrowe potrawy w wieku 8,5 lat kształtował się na poziomie 101. Natomiast średnie IQ dzieci, które we wczesnych latach swego życia odżywiały się najzdrowiej rosło do 106. Badania te wyraźnie wskazują na to, że pożywienie wywiera ogromny wpływ nie tylko na poziom energii i nastrój, co może pozytywnie przekładać się na wyniki z klasówki ale przede wszystkim na rozwój mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright 2020 Mózg Aktywacja