MÓZG AKTYWACJA | Czy mózg tworzy umysł?
137
post-template-default,single,single-post,postid-137,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Czy mózg tworzy umysł?

22 Paź Czy mózg tworzy umysł?

Czy zastanawialiście się nad tym, czym jest myśl? Jak  powstaje i jakie warunki muszą zostać spełnione, byśmy mogli myśleć na przykład o otaczającym nas świecie, swoim życiu, bliskich…? 

Naukowcy już od dawna starają się odkryć, w jaki sposób procesy fizyczne zachodzące w naszym mózgu prowadzą do wytworzenia określonej reprezentacji rzeczywistości, w której żyjemy i osadzenia w niej nas samych. W tym celu już od lat 70. XX w. tworzone są różne modele układu nerwowego. Żaden model naukowy nie zastąpi jednak rzeczywistości… 

Naukowcy wykazali, że nasz sposób myślenia i reagowania zależą od aktualnej aktywności sieci połączeń nerwowych w mózgu, a także od tego czego się nauczyliśmy w ciągu naszego życia, jakie mieliśmy doświadczenia w przeszłości. 

Mózg, w którym upatrujemy powstawania naszych myśli, jest siedliskiem około 100 miliardów neuronów, przy czym akson każdego z nich tworzy około 100 kontaktów. W mózgu mamy też inną klasę komórek nerwowych – są to komórki glejowe, których jest 10 razy więcej niż neuronów. Dotychczas sądzono, że komórki glejowe chronią mózg przed infekcjami, a z drugiej strony usuwają fragmenty uszkodzonych komórek.

Komórki glejowe wciąż zaskakują naukowców. Niedawno odkryto, że niszczą nieaktywne odgałęzienia neuronów

Zespół Beth Stevens z Harvard Medical School z odkrył, że komórki glejowe mózgu niszczą odgałęzienia zdrowych neuronów, gdy te nie są wykorzystywane. Jednym słowem – nie biorą udziału podczas aktywacji sieci połączeń nerwowych. 

Moim zdaniem, odkrycie naukowców z Harvard Medical School daje zatem podstawę, by przypuszczać, że określony sposób myślenia nie tylko ukierunkowuje naszą percepcję, ale też odciska swój trwały biologiczny ślad w mózgu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz