MÓZG AKTYWACJA | Tydzień Mózgu: Uzależnienia
126
post-template-default,single,single-post,postid-126,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Tydzień Mózgu: Uzależnienia

11 Mar Tydzień Mózgu: Uzależnienia

Uzależnienia to niewątpliwie problem człowieka XX i XXI wieku. Obecnie uzależniamy się nie tylko od alkoholu i narkotyków. Psychologia uzależnień wyodrębnia wiele czynności, które możemy wykonywać nałogowo – jedzenie, uprawianie seksu, kupowanie albo też surfowanie po Internecie. W miarę rozwoju uzależnienia te czynności stają się najważniejsze w hierarchii potrzeb i zaczynają rządzić umysłem człowieka.


Psychologia procesu w ciekawy sposób tłumaczy zagadnienie uzależnień. Zgodnie z jej założeniami o uzależnieniu można mówić wówczas, gdy osiągnięcie określonego stanu umysłu, dostęp do określonego rodzaju zachowań lub doświadczeń jest możliwy dzięki przyjęciu określonej substancji (np. alkohol) lub wykonaniu jakiejś czynności (np. zakupy). W miarę rozwoju uzależnienia, aby wywołać określony stan umysłu (np. zadowolenie, spokój, otwartość na innych ludzi), potrzebujemy coraz więcej czynnika uzależniającego. 

Problem bierze się stąd, że nie potrafimy bez określonej substancji lub wykonania nałogowej czynności osiągnąć upragnionego stanu, a to, od czego jesteśmy uzależnieni, daje nam po prostu do tego dostęp. Jądrem wszystkich uzależnień jest też utrata kontroli nad własnym zachowaniem i życiem na skutek przymusu (fizjologicznego i psychologicznego) zażywania substancji lub wykonywania jakiejś czynności.

Obecnie stosuje się bardzo różne formy terapii uzależnień. Moim zdaniem jedną z ciekawszych metod można znaleźć w obszarze psychologii procesu, do której nawiązywałam wcześniej. W tymże paradygmacie praca koncentruje się na osiąganiu różnych aspektów stanu umysłu „na sucho” czyli bez zażywania uzależniającej substancji. Choć sposób pracy może zadziwiać, to w tej praktyce odnotowano liczne sukcesy, zwłaszcza w pracy nad uzależnieniem od nikotyny. 
Brak komentarzy

Dodaj komentarz