MÓZG AKTYWACJA | Tydzień mózgu: Empatia zapisana w mózgu
125
post-template-default,single,single-post,postid-125,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Tydzień mózgu: Empatia zapisana w mózgu

12 Mar Tydzień mózgu: Empatia zapisana w mózgu

Dziś na wykładzie z cyklu Tydzień Mózgu, dowiedziałam się fascynujących rzeczy na temat fizjologicznego podłoża empatii u kobiet i mężczyzn. Zapraszam do przyjrzenia się temu zagadnieniu. 

Istnieje przekonanie, że kobiety są bardziej empatyczne niż mężczyźni. Czy to znajduje odzwierciedlenie w ich mózgach? Zazwyczaj jeśli patrzymy na cierpienie innych osób aktywacji w naszym mózgu ulegają: wyspa, struktury czołowe i zakręt obręczy. Co ciekawe te same obszary uaktywniają się, gdy my sami odczuwamy ból. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej znajduje się drugi człowiek. Dobre rozumienie cierpienia innych umożliwia nam specjalna klasa neuronów. Są to neurony lustrzane, które uczestniczą w omawianych wyżej procesach i aktywują się, gdy postrzegamy doświadczenia u innych ludzi.

Badania mózgu wykazały, że kobiety posiadają większą objętość substancji szarej w rejonach kory, gdzie mieszczą się te systemy neuronów lustrzanych. Jest to podstawa by twierdzić, że kobiety mają wyższą empatię.

Stwierdzono również, że kobiety reagują empatią niezależnie z kim mają do czynienia. Nie ma znaczenia czy mają dobre zdanie o tej osobie czy złe, czy darzą ją sympatią, lub też, czy uważają tą osobę za uczciwą czy nie. Nie ma to znaczenia ponieważ ich mózgi na cierpienie wszystkich osób reagują tak, jakby to one same cierpiały – i aktywują się neurony lustrzane. U mężczyzn w odczuwaniu empatii ma to jak najbardziej znaczenie, z kim mają do czynienia. Jeśli osoba, którą mężczyźni uważają za nieuczciwą, doznaje cierpienia, ich mózgi nie wykazują reakcji empatycznej. Dzieje się coś wręcz przeciwnego – mózgi mężczyzn wykazują wówczas aktywność w rejonach odpowiedzialnych za przyjemność! 
Brak komentarzy

Dodaj komentarz