MÓZG AKTYWACJA | Tydzień Mózgu: wspomnienia trwałe jak fotografia
124
post-template-default,single,single-post,postid-124,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Tydzień Mózgu: wspomnienia trwałe jak fotografia

14 Mar Tydzień Mózgu: wspomnienia trwałe jak fotografia

Pamięć niejedno ma imię, niejeden kolor, niejeden smak…
Dzisiejszy dzień z pewnością utkwi wielu osobom na długo w pamięci. Po niecierpliwym oczekiwaniu w końcu doczekaliśmy się nowego Papieża! 

Wiadomość o tym ważnym dla świata zdarzeniu oderwała mnie od przygotowywania kolacji. Z pewnością po wielu miesiącach czy nawet latach ten dzień będzie tkwił w mojej pamięci i co więcej – dokładnie będę pamiętać, że dnia 13. marca 2013 r. o godzinie 20:10, gdy usłyszałam słowa Habemus Papam, przygotowywałam sałatkę z pomidorów i rukoli.

Jakie procesy w mózgu sprawiły, że pamięć tego zdarzenia została szczególnie wzmocniona?

Zjawisko pamiętania jest bardzo złożone i angażuje różne struktury i obszary mózgu. Integracja informacji w niezwykle złożonej sieci neuronalnej w mózgu jest śladem pamięciowym (zwanym też engramem) – czyli tym, co pamiętamy. Na charakter śladu pamięciowego (engramu), jaki powstaje w naszym mózgu, wpływają doznania czuciowe, jakie towarzyszą nam w danym momencie, uwaga, to co aktualnie dzieje się w otoczeniu, nasz stan emocjonalny itp. – wszystko to ma znaczenie i kształtuje naszą pamięć.

Naukowcy zauważyli, że istnieje specyficzna klasa pamięci – tzw. pamięć fleszowa, która dosłownie włącza się w momentach o szczególnym znaczeniu w naszym życiu. Jest to niezwykłe zjawisko naszego mózgu i wiąże się z działaniem adrenaliny. Nazywa się je również efektem lampy błyskowej. 

Naukowcy twierdzą, że to właśnie adrenalina wywiera wzmacniający wpływ na naszą pamięć. Oprócz tego, że pamiętamy ważne zdarzenie z przeszłości, nasza pamięć rejestruje i przechowuje przez długie lata inne, nieistotne szczegóły, które towarzyszyły szczególnemu zdarzeniu. 

Prowadzone w Polsce badania nad pamięcią fleszową wykazały, że osoby zapytane po wielu latach o okoliczności, w jakich dowiedziały się o ogłoszeniu stanu wojennego, były w stanie szczegółowo powiedzieć, gdzie były oraz co w tym czasie robiły. To dzięki pamięci fleszowej ze szczegółami możemy odtworzyć okoliczności, w jakich dowiedzieliśmy się na przykład o zamachu na World Trade Center w Nowym Yorku albo wyborze nowego Papieża… Zjawiska zachodzące w naszym mózgu są naprawdę niezwykłe!
Brak komentarzy

Dodaj komentarz