MÓZG AKTYWACJA | Deja vu – zagadka naszego mózgu
117
post-template-default,single,single-post,postid-117,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Deja vu – zagadka naszego mózgu

15 maja Deja vu – zagadka naszego mózgu

 

Nie raz mieliśmy z pewnością poczucie, że to, co się właśnie dzieje, kiedyś się wydarzyło. To ulotne poczucie, że trwa chwila, w której już uczestniczyliśmy to deja vu – tajemnicze zjawisko związane z naszym umysłem.
Niektórzy sądzą, że deja vu to dowód na istnienie sił paranormalnych albo też pierwszy sygnał choroby mózgu. Najnowsze badania przeprowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie przekonują, że deja vu jest osobliwym wynikiem aktywności zdrowego mózgu, który, na podstawie doświadczeń z przeszłości, przenosi znajomość z jednego obiektu na drugi.
Zdaniem naukowców zjawisko deja vu może mieć miejsce jedynie w otoczeniu, w którym znajduje się jakiś przedmiot znany nam z przeszłości. Jest on punktem zapalnym wywołującym poczucie, że trwająca właśnie chwila jest bardzo znajoma. Uczucie znajomości danego miejsca czy sytuacji staje jednak natychmiast w konflikcie z wiedzą, że przecież czas płynie liniowo i trwającej właśnie chwili po prostu nie możemy znać.
Po przeanalizowaniu badań naukowców, zastanawiam się, na czym polega niezwykłość danej chwili, że odbieramy ją jako znajomą? 
Większość innych sytuacji, w których są znajome z przeszłości przedmioty, odbieramy przecież jako nowe. Wobec tego czy deja vu zachodzi tylko i wyłącznie za sprawą funkcjonowania naszego mózgu? Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat. 
Brak komentarzy

Dodaj komentarz