Dowiedz się dlaczego trudno wytrwać na diecie

Dowiedz się dlaczego trudno wytrwać na diecie

To zadziwiające, że nasz mózg preferuje wysokokaloryczną dietę, nawet wtedy gdy to, co jemy, nie smakuje lepiej niż niskokaloryczny zamiennik i wiemy, że jest niekorzystne dla naszego zdrowia.
Naukowcy z Yale wykazali tę zależność podczas eksperymentu, w trakcie którego monitorowali aktywność mózgów osób spożywających napoje wysokokaloryczne i dietetyczne o identycznym smaku. Okazało się, że badani chętniej wybierali napoje bogate w kalorie a reakcja ich mózgu była tym większa, im bardziej wzrastał poziom cukru we krwi. Mimo ogólnej wiedzy, że kalorie szkodzą zdrowiu, po spożyciu bardziej energetycznego napoju wzrastał poziom zadowolenia i nie miało to związku z jego smakiem. 


Naukowcy twierdzą, że naszemu mózgowi nie chodzi o smak potraw, ale o poczucie satysfakcji i zadowolenia po jedzeniu, co jest uwarunkowanie ewolucyjne. Nasi przodkowie,  by przetrwać, musieli spożywać jak najbardziej kaloryczne posiłki. Nie mieli stałego dostępu do pożywienia i nie wiedzieli kiedy trafi się kolejna okazja do posiłku.
Współcześnie ten uwarunkowany ewolucyjnie mechanizm przyczynia się do powstania różnych chorób i otyłości. Jest to też powód dlaczego tak trudno wytrwać nam na diecie, kiedy nasz mózg woła o kaloryczną przekąskę! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright 2020 Mózg Aktywacja