Mózg, miłość, myślenie… i wakacje!

Mózg, miłość, myślenie… i wakacje!


Wakacje to idealny czas, by się zakochać… I choć czasem wakacyjna miłość jest zupełnie nieracjonalna i niemożliwe jest, by przetrwała dłuższy czas, to i tak angażujemy się w nią całym sercem – a może lepsze jest stwierdzenie – całym mózgiem?

                           foto: www.sxc.hu

Wszystkich zakochanych z pewnością zdziwi fakt, że za miłość wcale nie odpowiada serce ale mózg. To właśnie on diametralnie zmienia swe funkcjonowanie i uruchamia zupełnie nowe procesy motywacyjne.
Gdy badano jak wygląda mózg w czasie miłości romantycznej (między parą kochanków), okazało się, że aktywne są centra emocjonalne, natomiast cała część przedczołowa mózgu – związana z myśleniem racjonalnym, jest zupełnie nieaktywna. 
Co ciekawe, mózg rozróżnia miłość romantyczną od miłości macierzyńskiej –         w przypadku tej drugiej oprócz centrów emocjonalnych aktywuje się również racjonalna część przedczołowa mózgu. Na miejscu jest zatem powiedzenie,        że miłość romantyczna oślepia, zadłuża. Może sprawić, że tracimy możliwość właściwej oceny. Czymże jednak byłoby życie bez emocji i wakacyjnego szaleństwa?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright 2020 Mózg Aktywacja