MÓZG AKTYWACJA | Notatnik w głowie – pamięć robocza
108
post-template-default,single,single-post,postid-108,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Notatnik w głowie – pamięć robocza

25 Sie Notatnik w głowie – pamięć robocza

Współcześnie dostęp do informacji i sposób pracy ludzi na całym świecie zmieniły się diametralnie. Problemem nie jest już brak informacji ale jej nadmiar. Wykonywanie wielu zadań jednocześnie (w tym samym czasie korzystanie z Internetu, poczty e-mail, rozmawianie przez telefon czy ze znajomym) – a więc wielozadaniowość, staje się niemalże normalnym stylem funkcjonowania.

Czy jednak nasz mózg jest gotowy, by zmierzyć się rewolucją cyfrową, jaka zachodzi na naszych oczach?  

Nasz mózg ma ograniczone zasoby pamięci roboczej – czyli takiej pamięci, dzięki której możemy utrzymać w aktywnej formie informacje potrzebne do wykonania bieżących zadań – pamiętanie numeru telefonu, imienia, hasła, obliczenie napiwku itp. Nie pamiętamy zatem wszystkiego i gdy dociera do nas zbyt dużo informacji jednocześnie, część zostaje utracona. 

Sprawnie działająca pamięć robocza pozwala na bardziej efektywne funkcjonowanie we współczesnym świecie – wszystkich zapracowanych zatem z pewnością ucieszy fakt, że ten rodzaj pamięci można z powodzeniem trenować.
Najprostszy sposób na trening pamięci roboczej to nauka nowych umiejętności i ćwiczenie zapamiętywania prostych rzeczy – listy zakupów, wszystkich działań, które wykonywaliśmy w danym dniu od rana do wieczora, czy też liczenie napiwku w restauracji. W treningu pamięci roboczej świetnie sprawdza się też nauka języka obcego lub gry w brydża. Istnieją również na naszym rynku różne specjalistyczne programy treningowe, które w sferze poznawczej poprawiają efektywność pracy naszego mózgu. A Ty jak dbasz o swoją pamięć roboczą? 🙂
Brak komentarzy

Dodaj komentarz