MÓZG AKTYWACJA | To mózg decyduje, co uznać za rzeczywiste!
106
post-template-default,single,single-post,postid-106,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

To mózg decyduje, co uznać za rzeczywiste!

13 Lis To mózg decyduje, co uznać za rzeczywiste!

W jaki sposób mózg odróżnia rzeczywistość od fikcji? I czy w ogóle rozróżnia…? Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka wykazali, że dla naszego mózgu nie ma większego znaczenia, czy ma do czynienia z postacią realną czy fikcyjną – pod warunkiem, że dana postać jest z osobistych względów dla nas ważna.Jeśli wymyślony bohater, na przykład Superman albo Kopciuszek, jest dla nas osobiście ważny, na przykład jego przygody dostarczały nam wzruszeń w dzieciństwie, chcieliśmy się z nim utożsamić, to dla naszego mózgu jest on bardziej rzeczywisty, niż na przykład realnie żyjący polityk albo nawet znajomy z pracy, z którym nie chcemy nawiązać bliższej relacji.
Informacje o osobach realnych są kodowane w mózgu w obszarach korowych, w taki sposób, że wywołują reakcje autobiograficzne. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka poszli o krok dalej. Za pomocą rezonansu magnetycznego wykazali, że aktywacja mózgu w wymienionych obszarach korowych (dokładniej: w obszarze przedniej przyśrodkowej kory przedczołowej i tylnej kory obręczy) następowała niezależnie czy eksponowano rodzinę i przyjaciół, sławnych ludzi czy też postaci fikcyjne!

Dla mózgu jedynym kryterium rzeczywistości było to, czy dana postać była ważna – innymi słowy mózg uznawał za rzeczywiste tylko te postaci, które w czasie życia stały się ważne dla osób badanych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz