MÓZG AKTYWACJA | Dlaczego lubimy niespodzianki?
102
post-template-default,single,single-post,postid-102,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Dlaczego lubimy niespodzianki?

16 Kwi Dlaczego lubimy niespodzianki?

Oczekiwania dotyczące tego, co ma się wydarzyć w naszym życiu, wpływają na procesy neurochemiczne przebiegające w mózgu i oddziałują na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości.
Naukowcy badający mózg wykazali, że neurony dopaminergiczne (neurony w mózgu wydzielające dopaminę, która pośredniczy w regulowaniu emocji, wpływa na pozytywny nastrój, radzenie sobie ze stresem) aktywizują się, gdy jakiś sygnał z otoczenia wskazuje nam, że otrzymamy nagrodę.
Bardzo ciekawy jest fakt, iż pojawienie się nagrody, której się nie spodziewaliśmy, powoduje uwolnienie większej ilości dopaminy, niż  w przypadku, gdy otrzymamy nagrodę, której się spodziewaliśmy.
Oznacza to, że jakaś drobna i niespodziewana przyjemność, na przykład otrzymanie kwiatów od bliskiej osoby, znacznie bardziej pozytywnie wpływa na procesy neurochemiczne w mózgu, niż otrzymanie równie pięknego bukietu, którego się spodziewamy, chociażby z tego powodu, że obchodzimy właśnie imieniny.  
Dbając zatem o szczęście bliskich nam osób, warto być nieprzewidywalnym i pozytywnie je zaskakiwać! Naukowcy stwierdzili, że nic nie daje większego szczęścia 😉                        foto: tapety.tja.pl 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz