MÓZG AKTYWACJA | Jak mózg radzi sobie z nieuczciwością?
101
post-template-default,single,single-post,postid-101,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Jak mózg radzi sobie z nieuczciwością?

26 maja Jak mózg radzi sobie z nieuczciwością?

Istnieje w nas głęboka skłonność, by opowiadać się za równością i sprzeciwiać się próbom oszustwa. Mimo że nasz mózg preferuje sprawiedliwość, to właśnie tolerancja nieuczciwości wyróżnia nas i daje nam przewagę nad innymi…
Badaczka z Karnegie Mellon University, Golnaz Tabibnia, wykazała, że gdy ludzie spotykają się z nieuczciwością, uaktywnia się obszar w ich mózgu zwany wyspą, który m.in. powiązany jest z odczuwaniem fizycznego wstrętu i obrzydzenia.

Wydaje się zatem, że społeczne sytuacje związane z tym, że zostaliśmy potraktowani nieuczciwie, zapisują się w naszym mózgu w taki sam sposób, jak bardziej podstawowe bodźce – przykładowo odczucie wstrętu na makabryczny widok. Gdy nasz mózg wykryje, że zostaliśmy oszukani w jakiejś społecznej sytuacji, zachowuje się tak, jakby fizycznie doświadczał czegoś obrzydliwego.

                           Foto: http://stopklatka.pl/filmy/-/34036774,inna-kobieta

Co ciekawe, istnieją ludzie, którzy całkiem dobrze funkcjonują w sytuacjach, w których narażeni są na niesprawiedliwość. Czym zatem cechują się ich mózgi, że w takich sytuacjach potrafią zachować spokój? Zdaniem badaczki z Karnegie Mellon University u osób takich dochodzi do aktywacji neuronów znajdujących się w prawej i lewej części brzuszno-bocznej kory przedczołowej, która odpowiada m.in. za myślenie, planowanie i jest strukturą stosunkowo młodą ewolucyjnie. W mózgach takich osób wyhamowuje się też aktywność wyspy odpowiadającej za wspomniane odczucie wstrętu i pobudzenie emocjonalne tym wywołane.

Badacze twierdzą, że gdy człowiek potrafi nazywać swoje emocje, jest świadom tego, czego doświadcza w danym momencie i potrafi zmienić perspektywę – spojrzeć na sytuację oczami osoby, która nasz oszukała, jest w stanie zapanować nad swoją reakcją emocjonalną i myśleć racjonalnie w sytuacji niesprawiedliwości. Nie jest to z pewnością łatwe ale gdy już opanuje się taką umiejętność można odpowiednio zarządzić taką sytuacją, a nie stać się jej ofiarą. 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz