MÓZG AKTYWACJA | Poznaj sposoby, w jakie mózg radzi sobie z niepewnością!
97
post-template-default,single,single-post,postid-97,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Poznaj sposoby, w jakie mózg radzi sobie z niepewnością!

05 Sie Poznaj sposoby, w jakie mózg radzi sobie z niepewnością!

Nasz mózg odpowiada za to, kim jesteśmy, co czujemy, jaki mamy nastrój, co myślimy o sobie i o innych. Bez wątpienia dobrze jest, gdy nasze myśli nie przysparzają nam cierpienia i nie powodują napięć emocjonalnych. Nie zawsze jednak jest to możliwe… Zwłaszcza, gdy ktoś wobec nas zachowuje się nieprzewidywalnie albo zdarzenia wymykają się nam spod kontroli…
 
 
W takiej sytuacji zazwyczaj odczuwamy dyskomfort i jesteśmy skłonni do usprawiedliwień. Zatem nasz mózg, aby zminimalizować przykrość, chętnie zafałszowuje rzeczywistość. Robi to ze względu na to, że ceni sobie stabilność i nie lubi niepewności. Przez to podsuwa nam myśli lub rozwiązania, które go uszczęśliwiają, bo przywracają równowagę a nam tak naprawdę szkodzą, ponieważ nie wiadomo czy są właściwe. Z tego powodu łatwiej ulegamy pokusom i upieramy się przy błędnych opiniach.
 
 
O tym, jak bardzo nasz mózg nie lubi niepewności przekonują badania neurofizjologiczne. Eksperymenty przeprowadzone w 2005 r. przez psychologa Ming Hsu wykazały, że nawet niewielka dwuznaczność lub niejasność wywołuje wzmożoną aktywność ciał migdałowatych – dwóch struktur znajdujących się po obu stronach części skroniowej mózgu, tuż nad naszymi uszami. Równocześnie w stanie niepewności zmniejsza się aktywność w brzusznym prążkowi – części która uczestniczy w reakcji na nagrody, np. przy pocałunku, oczekiwaniu na prezent czy podwyżkę w pracy.
 
 
Jednym słowem, kiedy wzrasta poziom niepewności, zwiększa się pobudzenie ciał migdałowatych, co subiektywnie odczuwamy jako przykrość, a aktywność prążkowia brzusznego odpowiedzialnego za dobre samopoczucie maleje. Wynika z tego jasno, że niepewność jest dla naszego mózgu wyjątkowo niekomfortowa i odczuwamy z jej powodu napięcie i dyskomfort.


Nic dziwnego więc, że dążymy za wszelką cenę do odzyskania pewności i dobrego samopoczucia, przez co często zadowalamy się byle jakimi wyjaśnieniami, które tylko mają pobudzić wspomniane prążkowie brzuszne.
Nastawienie na pewność tak naprawdę zaburza nasze myślenie ponieważ w rzeczywistości nie wiadomo czy przyjęte przez nas przekonanie jest słuszne. Wiele wskazuje na to, że mózg podsuwa nam w takich sytuacjach iluzje, niezgodne z prawdą przekonania, co tłumaczyłoby na przykład, że żona przez długi czas „nie widzi” zdrad swojego męża i zawsze „racjonalnym” powodem tłumaczy jego nieobecność.

Kwestia czy nasze przekonania są właściwe i zgodne z rzeczywistością wydaje się jednak drugorzędna, ponieważ najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby mózg odzyskał zaburzone poczucie pewności i po prostu był szczęśliwy. Pamiętajcie, że jest to tylko jeden z wielu stanów umysłu, który pojawia się, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli lub ktoś wobec nas zachowuje się nieprzewidywalnie. 
Brak komentarzy

Dodaj komentarz