MÓZG AKTYWACJA | Wspieraj swój mózg a osiągniesz cel!
94
post-template-default,single,single-post,postid-94,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Wspieraj swój mózg a osiągniesz cel!

15 Lis Wspieraj swój mózg a osiągniesz cel!

Nasz mózg jest genialnym instrumentem, dzięki któremu odbieramy otaczający nas świat. Najnowsza zdobycz ewolucji i jednocześnie najmłodsza część naszego mózgu – kora przedczołowa, znajdująca się z przodu głowy, umożliwia nam świadome działanie i podejmowanie racjonalnych decyzji. 

Kora przedczołowa, której aktywność regulowana jest przez poziom dopaminy, uczestniczy w podejmowaniu czynności ukierunkowanych na cel i często porównywana jest do szefa zarządzającego firmą. Jeśli funkcjonuje optymalnie, a zatem poziom dopaminy w naszym mózgu jest na prawidłowym poziomie, firma również prosperuje dobrze i sukcesywnie realizuje biznesplan. Jeśli z kolei szef, czyli nasza kora przedczołowa jest mało aktywna, na skutek niedoboru dopaminy, w firmie panuje chaos a pracownicy nie wykonują swoich obowiązków. Natomiast jeśli szef jest nadaktywny na skutek zbyt wysokiego poziomu dopaminy, to jest sztywny w działaniu, ingeruje w najbardziej błahe sprawy, podejmuje zbyt wiele różnych aktywności i koncentruje się na niewiele znaczących szczegółach. 

Powyższy przykład ma wam zobrazować, jak ważna dla osiągnięcia celu w życiu, jest prawidłowa aktywność kory przedczołowej. Na szczęście nie jesteśmy skazani na taki mózg i życie jakie mamy w chwili obecnej. Istnieją praktyczne sposoby wspierania kory przedczołowej, tak aby pomagała nam realizować upragnione cele i iść przez życie ciągle się rozwijając. Źle doprecyzowane i nierealne cele sprawiają, że stoimy w życiu ciągle w tym samym miejscu i nie możemy poszerzać swojej osobowości. Przede wszystkim więc należy upewnić się, czy cel, który sobie obraliśmy jest dobrze sprecyzowany i czy w ogóle jest możliwy do realizacji. Służy temu analiza SMART. 

SMART jest to akronim angielskich słów: simple, measurable, achievable, relevant, timely defined, co tłumaczy się jako: prosty, mierzalny, osiągalny, istotny, określony w czasie. Wykorzystaj to narzędzie i skonstruuj cel, który chcesz zrealizować w życiu lub sprawdź, czy twój dotychczasowy cel spełnia te 5 wymogów, czyli czy nie jest zbyt skomplikowany i zawiły, czy można zmierzyć zbliżanie się do tego celu i jego osiągnięcie, czy jest realny i ważny dla ciebie i czy jest dobrze usytuowany na linii czasu. 

Nasza kora przedczołowa lubi proste polecenia – na przykład za pięć lat chcę być znanym reżyserem albo do końca tego roku schudnę pięć kilogramów, dlatego też użyj narzędzia SMART, by usprawnić jej funkcjonowanie, aby zaczęła pracować na twoją korzyść. Pamiętaj – dobrze sprecyzowany cel w życiu, czyli na przykład określenie, na jakim stanowisku będziesz za trzy lub pięć lat, wspiera ciebie w samorozwoju i w osiągnięciu sukcesu w życiu. 
Brak komentarzy

Dodaj komentarz