Budowa mózgu – neurony lustrzane

Budowa mózgu – neurony lustrzane

Nigdy nie zapomnę mojego wzruszenia podczas oglądania filmu Vanilla Sky, gdy na końcu główny bohater, grany przez Toma Cruise, dowiaduje się, że życie, które prowadził do tej pory, na skutek wypadku samochodowego spowodowanego przez zazdrosną kochankę, było iluzją, światem wirtualnym stworzonym z jego pragnień i wspomnień, i bezpowrotnie utracił miłość swojego życia (graną przez Penelopę Cruz).
 
Rzecz jasna taka sytuacja nigdy mnie nie spotkała w życiu. Jednak mój mózg zachowywał się tak, jakby na najgłębszym poziomie rozumiał dramat bohatera, przeżywał to samo i uczestniczył w całym zdarzeniu w pełni zaangażowany. Przypadek, który opisałam jest dość ekstremalny ale na pewno zdarzyło się wam przeżyć coś podobnego, gdy emocjonalnie czuliście stan w jakim jest druga osoba. 
 
Nasz umysł posiada niesłychaną umiejętność odbierania doświadczenia innych ludzi tak, jakbśmy przeżywali je sami. Posiadamy w naszych mózgach neurony automatycznie odtwarzające mentalne procesy otaczających nas ludzi. Są to tak zwane neurony lustrzane, które aktywizują się, gdy obserwujemy zachowanie i czynności jakie podejmuje druga osoba. Na przykład gdy w filmie lub w rzeczywistości widzimy scenę pościgu, nasze mózgi reagują tak, jakbyśmy sami byli ścigani. Podobnie gdy oglądamy sceny miłosne, nasze mózgi zachowują się tak, jakbyśmy właśnie uczestniczyli w miłosnym akcie. 
 
Zdaniem naukowców te niezwykłe właściwości neuronów lustrzanych są podstawą empatii, czyli umiejętności wczuwania się w sytuację drugiej osoby i rozumienia jej. Dzięki nim wewnętrznie przetwarzamy zewnętrzne doświadczenia związane z innymi ludźmi, uczymy się od siebie i możemy się skutecznie komunikować ponieważ na głębokim poziomie rozumiemy po prostu drugą osobę. 
 
Bez neuronów lustrzanych zdarzenia związane z innymi ludźmi niewiele by dla nas znaczyły. Gdy patrzycie na poniższe zdjęcie możecie wyobrazić sobie, że zaraz wsiądę do tramwaju i jako pasażerka komunikacji miejskiej będę doświadczać wszystkiego co się z nią wiąże – hałasu, pośpiechu, zatłoczenia… 
 
 
To naprawdę niezwykłe ale dzięki neuronom lustrzanym sceny z udziałem innych, a nawet obcych ludzi ożywają w naszym umyśle. 
 
Moim zdaniem działanie tych neuronów pozwala budować więzi międzyludzkie oparte na dzieleniu się swoim doświadczeniem. To wspaniała, naturalna zdolność naszego umysłu, która bardzo zbliża nas do siebie i pozwala nam wspierać się w trudnościach. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright 2020 Mózg Aktywacja