MÓZG AKTYWACJA | Trening mózgu – wyćwicz mózg w byciu szczęśliwym ;-)
92
post-template-default,single,single-post,postid-92,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Trening mózgu – wyćwicz mózg w byciu szczęśliwym ;-)

22 Sty Trening mózgu – wyćwicz mózg w byciu szczęśliwym ;-)

Szczęście to nasz ulubiony stan umysłu. Każdy chce być szczęśliwy, jednak nie każdy wie jak to osiągnąć. Okazuje się, że osiągnięcie szczęścia wcale nie jest takie trudne – wystarczy odpowiednio wyćwiczyć umysł w byciu szczęśliwym.
 

Jak zrobić dobry trening mózgu? Psycholog amerykański Richard Davidson zainspirował się życiem i dorobkiem XIV Dalajlamy, który podkreślał, że osoby które potrafią empatycznie współczuć innym są w życiu bardziej szczęśliwe. Za punkt wyjścia swoich badań wybrał emocję rzadko badaną przez naukowców – współczucie, a do eksperymentu zaprosił mnichów tybetańskich. 

 
Okazało się, że mózgi mnichów, którzy od lat podczas medytacji wchodzili w stan nieograniczonego współczucia wobec innych osób, generowały fale gamma, dzięki czemu mnisi podczas medytacji wytwarzali harmonijny i spójny stan umysłu przez co odczuwali niezakłócone w żaden sposób szczęście i odznaczali się sporym humorem. 

Głęboka postawa życzliwości nie polega na pomaganiu poprzez wtłaczanie drugiej osoby w nasz model szczęścia, a zauważenie, że ta osoba naprawdę potrzebuje pomocy a my oddajemy się jej do dyspozycji. Wchodzimy w nią w relację i patrzymy dokąd nas zaprowadzi. 

Takie zachowanie wobec drugiej osoby jest wymagające, ale jak pokazują badania neuropsychologów, w dalszej perspektywie taki właśnie stan umysłu przepełniony życzliwością wobec innych ludzi daje dostęp do bardzo głębokiego poczucia szczęścia – niezależnie od okoliczności, ani od tego, jakich krzywd zaznaliśmy od innych ludzi. Dzięki temu możemy wybaczać i być szczęśliwymi ludźmi!


 
Brak komentarzy

Dodaj komentarz