Mózg – co się dzieje w mózgu, gdy jesteśmy zapracowani?

Mózg – co się dzieje w mózgu, gdy jesteśmy zapracowani?

Ostatnio moją uwagę zwróciło bardzo ciekawe doniesienie naukowców. Wykazali oni, że gdy wykonujemy jakieś trudne zadanie, podczas którego musimy się skoncentrować i wysilić swoją uwagę, to później częściej nie myślimy racjonalnie i chętniej ulegamy pokusie.
 
Zadaniem osób badanych było wyobrażenie sobie, że mają zapamiętać ciąg siedmiu cyfr. Na przykład 6, 1, 5, 9, 2, 7, 4. Następnie, gdy cała uwaga badanych skoncentrowana była na pamiętaniu ciągu liczbowego, otrzymali oni dwa desery do wyboru – kuszący ale kaloryczny tort czekoladowy oraz niskokaloryczną sałatkę owocową. Osoby zaangażowane w pamiętanie cyfr, chętniej sięgały po tort czekoladowy.
 
Oznacza to, że pamiętanie wielu rzeczy, np. tego, co mamy zrobić w ciągu dnia, zwłaszcza gdy jesteśmy zapracowani, nie jest dla nas stanem przyjemnym. Mamy wtedy osłabioną samokontrolę i chętniej podejmujemy mniej przemyślane decyzje ale szybko prowadzące do przyjemności, np. zakup drogich rzeczy, jedzenie słodyczy. Tak, jakbyśmy chcieli odreagować chwile, które były dla nas męczące i niekomfortowe. 
 
Moim zdaniem wniosek płynie z tego taki, aby dosłownie nie brać sobie zbyt wielu rzeczy na głowę, bo wówczas nie tylko mniej skutecznie działamy, ale też generujemy koszty ulegając przeróżnym pokusom, narażając swoje zdrowie albo portfele 😉
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright 2020 Mózg Aktywacja