MÓZG AKTYWACJA | Trening mózgu – ćwiczenie na półkule mózgu
330
post-template-default,single,single-post,postid-330,single-format-video,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Trening mózgu – ćwiczenie na półkule mózgu

31 Sie Trening mózgu – ćwiczenie na półkule mózgu

Im więcej połączeń nerwowych posiada twój mózg, tym lepiej dla ciebie! Dzięki temu ty szybciej zapamiętujesz i kojarzysz różne informacje. Warto więc wykonywać ćwiczenia, które powodują, że w twoim mózgu tworzy się gęsta sieć połączeń między komórkami.

Dla myślenia innowacyjnego szczególnie ważne są połączenia między dwiema stronami twojego mózgu – lewą i prawą. Przechowywane są tam jakościowo różne informacje – zapisywane w sposób analityczny (lewa półkula) i obrazowy (prawa półkula). Jeśli zatem masz wyobrazić sobie jakiś przedmiot, jego kształt, kolor, do pracy w większym stopniu zaangażowana jest prawa półkula, jeśli natomiast masz oszacować parametry tego przedmiotu, jak długość, szerokość, waga, do pracy angażujesz bardziej neurony znajdujące się po lewej stronie twojego mózgu. Gdy przepływ informacji między dwiema stronami mózgu jest bardzo dobry, mózg generuje więcej pomysłów, jest bardziej elastyczny, a osobę, której mózg wytrenował w sobie taką umiejętność, możemy nazwać kreatywną.

Osoby, których, mówiąc w przenośni, myśli nie utknęły tylko w jednej półkuli, ale przepływają swobodnie między obiema półkulami, posiadają większy dostęp do zapisanej tam wiedzy i potrafią poszczególne jej fragmenty swobodnie łączyć ze sobą.  Zatem osoby, które są kreatywne i myślą w innowacyjny sposób, lepiej radzą sobie w życiu – łatwiej rozwiązują problemy, są bardziej cenione przez pracodawców, ponieważ szybko znajdują wyjście z trudnych sytuacji i potrafią zaproponować nieszablonowe rozwiązania. Częściej też prowadzą własny biznes, w innowacyjny sposób zarządzają przedsiębiorstwem i posiadają bardziej zasobne portfele.

Za pomocą prostych ćwiczeń można pobudzić do pracy obie strony mózgu i korzystać z możliwości, jakie daje współpraca obu stron mózgu. Jednym z najbardziej efektywnych ćwiczeń, mających na celu pobudzenie obu stron mózgu, jest trening Stroopa. Ćwiczenie to zawiera słowa oznaczające różne kolory, z tym, że każdy zapisany jest zupełnie innym kolorem. Ćwiczenie polega na odczytaniu barwy, a nie słowa. Przykładowo wyraz zielony zapisany jest czerwonym kolorem, należy więc odczytać barwę – a zatem czerwony nie zielony. Podczas treningu dochodzi do jednoczesnej aktywacji obu półkul, ponieważ lewa chce przeczytać wyraz a prawa nazwać kolor. Pomyłki, które zdarzają się podczas tego ćwiczenia są wynikiem konfliktu półkul. Oznacza to, że jeśli czytasz wyraz zamiast podać jego kolor – to zdarza się częściej ponieważ u większości z nas lewa półkula jest dominująca, twoja lewa strona mózgu chce kontrolować prawą. Aby obie strony twojego mózgu mogły ze sobą współpracować, podczas wykonywania testu Stroopa zaangażuj maksimum koncentracji.

Kliknij w ten link i synchronizuj półkule swojego mózgu:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iteo.crazybraincolors&hl=pl

Powtarzaj to ćwiczenie tak często, jak tylko masz na to ochotę. Staraj się wykonywać je jak najlepiej ponieważ w 100% aktywuje do pracy obie strony twojego mózgu!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz