MÓZG AKTYWACJA | Budowa mózgu – czyli jak mózg postrzega barwy?
409
post-template-default,single,single-post,postid-409,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Budowa mózgu – czyli jak mózg postrzega barwy?

26 Mar Budowa mózgu – czyli jak mózg postrzega barwy?

Jestem ciekawa, czy w Waszych domach gości tradycja malowania ręcznie świątecznych jajek… W moim tak. W tym roku przy świątecznym stole dużo rozmyślałam o tym jak to się dzieje, że niektórzy z nas dużo gorzej rozróżniają barwy.

Cynober, magenta, palisander, ochra – słyszeliście w ogóle o takich kolorach? Jest ich całe mnóstwo. Budowa oka pozwala przeciętnemu człowiekowi rozróżnić około miliona barw. Rzadko jednak potrafimy nazwać je wszystkie. W codziennym życiu rozpoznajemy głównie podstawowe kolory – czerwony, niebieski, żółty…
Jest też spora różnica między mężczyznami a kobietami w tej dziedzinie. Męska część Czytelników mojego bloga pewnie się trochę obrazi, ale Panowie, niestety. To prawda. Panie rozpoznają barwy zdecydowanie lepiej niż Wy i nie ma po co się w tym temacie sprzeczać! Przyczyny tego stanu mają swoje korzenie w zamierzchłej przeszłości i są uwarunkowane po prostu ewolucją. Dawno temu, jeszcze w czasach prehistorycznych, męska część populacji spędzała wiele czasu na polowaniach, a damska zajmowała się gospodarstwem oraz zbieraniem leśnych owoców, korzeni roślin i ziół. Bez świetnego rozróżniania barw wszystkie te zajęcia byłyby dość trudne w wykonaniu.

Czy wiecie jak dzieje się, że widzimy kolory? Rzecz zaczyna się oczywiście w oku… Światło odbite od przedmiotu, na który kierujemy wzrok, przechodzi przez rogówkę, a następnie przez siatkówkę i dociera do wewnętrznej warstwy oka. To właśnie tam znajdują się receptory, czyli ok. 100 mln pręcików i 6 mln czopków. Za widzenie czarno – białe odpowiadają pręciki, za barwy te drugie. Informacja przekazywana jest do płata potylicznego mózgu poprzez nerw wzrokowy. To właśnie tam powstaje odbiór koloru. Choć ten proces może wydawać się bardzo skomplikowany, dla naszego mózgu nie ma nic prostszego! Potrzebuje jedynie jedną dziesiątą sekundy, by prawidłowo rozpoznać określoną barwę.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz