Ćwiczenia na pamięć – jak działa pamięć?

Ćwiczenia na pamięć – jak działa pamięć?

Mózg to fascynująca maszyna do uwieczniania wspomnień i pamiętania! Choć mózg w procesie zapisywania i odtwarzania informacji z pamięci czasem może pomijać pewne dane, a inne uwypuklać, to nadal jest to najdoskonalszy twór do przechowywania osobistych wspomnień, jaki stworzyła natura! I co najważniejsze – pamięć mózgu można skutecznie ćwiczyć i rozwijać.

Naukowcy cały czas badają, w jaki sposób mózg zapamiętuje nowe informacje. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, wspomnienie, na przykład spacer nad brzegiem morza, jest zapisane w całym mózgu, a nie w jednej określonej jego części. Jeśli chcesz ćwiczyć swoją pamięć, musisz aktywować więc cały mózg.

Pamięć – wspominanie poprawia pamięć

Gdy przywołujesz wakacyjne wspomnienie to aktywujesz swój mózg w różnych rejonach. Pobudzeniu ulega obszar mózgu odpowiedzialny za rejestrowanie wrażeń wzrokowych (jaka była pogoda, kto był wtedy z tobą, jakiego koloru miałeś koszulkę), słuchowych (szum wiatru, rozmowy, śmiech przyjaciół) czy też emocjonalnych (radość, ekscytacja, spokój – ton emocjonalny, w jakim aktualnie byłeś). To jednak nie wszystko, aby wspomnienie mogło być odtworzone w całości.

Pamięć – jak działa?

Po obu stronach twojego mózgu, w części skroniowej, znajduje się struktura zwana hipokampem. Wieloletnie badania nad hipokampem wykazały, że jego aktywność jest kluczowa w zapamiętywaniu informacji. Bez tej struktury nie byłbyś w stanie niczego zapamiętać. I to właśnie hipokamp integruje informacje z różnych rejonów mózgu na temat danego wspomnienia i łączy je w całość. Dzięki temu ty przypominając sobie spacer nad brzegiem morza jesteś w stanie przywołać tamten moment – kolor nieba, zapach morza, temat rozmów, szum wiatru i poczuć atmosferę minionej chwili. Tak właśnie działa twoja pamięć. Częste wspominanie swoich doświadczeń powoduje, że aktywujemy pobudzenie całego mózgu i utrwalamy w pamięci to, co się zdarzyło. Wspominanie wraz ze wszystkimi towarzyszącymi wrażeniami i powtarzanie jest więc skutecznym ćwiczeniem swojej pamięci.

Pamięć – jak skutecznie zapominać?

Działa to też w drugą stronę – jeśli z jakichś powodów nie chcemy pamiętać danego zdarzenia bądź sytuacji – ponieważ były nieprzyjemnie – starajmy się nie zagłębiać w rozmyślanie i przypominanie sobie tego, co miało miejsce. Dzięki temu pamięć o nieprzyjemnych zdarzeniach wkrótce wyblaknie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright 2020 Mózg Aktywacja