MÓZG AKTYWACJA | Budowa twojego mózgu decyduje o liczbie twoich znajomych!
498
post-template-default,single,single-post,postid-498,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Budowa twojego mózgu decyduje o liczbie twoich znajomych!

21 Lis Budowa twojego mózgu decyduje o liczbie twoich znajomych!

Właśnie się dowiedziałam, że silny stres może uszkodzić mózg w obszarze odpowiedzialnym za nawiązywanie więzi społecznych.

Struktura mózgu, która odpowiada za nawiązywanie relacji z innymi ludźmi to ciało migdałowate (struktura znajdującą się po obu stronach mózgu, w części skroniowej). To właśnie ta struktura mózgu uszkadza się na skutek stresujących przeżyć, co może wiązać się z obniżeniem liczby znajomych. Choć brzmi to niewiarygodnie – naukowcy udowadniają, że jest to prawda! 

Budowa mózgu decyduje o tym, czy masz dużo znajomych

Naukowcy dowiedli, że ciało migdałowate, znajdujące się po obu stronach, w części skroniowej mózgu, jest niezwykle ważne m.in. z punktu widzenia nawiązywania więzi społecznych. Dr Lisa Feldman Barrett z Northeastern University wykazała, że objętość ciała migdałowatego dodatnio koreluje z rozmiarem i złożonością sieci społecznych dorosłych ludzi. Oznacza to, że im większe jest ciało migdałowate, tym dana osoba ma więcej znajomych i przyjaciół (liczba ta może dochodzić nawet do 500!).

Cząsteczki kortyzolu wydzielanego z nadnerczy pod wpływem stresu przedostają się do mózgu i niszczą komórki, które go budują. Silny stres w ten właśnie sposób uszkadza również komórki tworzące ciało migdałowate. Na skutek tego ta struktura twojego mózgu staje się coraz mniejsza i działa nieprawidłowo.

Im zdrowszy mózg, tym większa liczba znajomych

Osoba z uszkodzonym na skutek stresu mózgiem – a dokładniej ciałem migdałowatym, jest mniej chętna do nawiązywania nowych znajomości. Nowe osoby mogą wzbudzać odczucia lęku oraz niechęć, aby im zaufać. Osoba z uszkodzonym mózgiem w obszarze ciała migdałowatego ma zazwyczaj tylko kilku (2-3) znajomych, z którymi ma sporadyczny kontakt. Często są to osoby z rodziny. Oznacza to, że im mniejsze na skutek stresu jest ciało migdałowate, tym dana osoba ma mniej znajomych i przyjaciół.

Oczywiście styl życia oraz uprawiany zawód często decydują o tym czy często poznajemy nowe osoby czy nie. To pośrednio również decyduje o liczbie znajomych. Jednak to od nas – a właściwie od działania mózgu – zależy czy będziemy podtrzymywać i rozwijać te znajomości.

Badania naukowców wykazują, że kluczowe w tym obszarze jest działanie ciała migdałowatego. Jego prawidłowy rozmiar i aktywność sprawia, że jesteśmy bardziej ciekawi innych ludzi, nie wzbudzają w nas lęku, tylko jesteśmy nimi zainteresowani.

Budowa mózgu – poprawa działania 

Przede wszystkim medytuj, uprawiaj regularnie sport, unikaj cukru. To przyspiesza powstawanie nowych komórek w mózgu i  odbudowuje zniszczone ciało migdałowate. Dzięki temu mózg pracuje lepiej. Pamiętaj – im większe jest ciało migdałowate w twoim mózgu, tym bardziej jesteś otwarty na innych ludzi i masz więcej przyjaciół! Dbaj o ciało migdałowate, aby z każdym dniem stawało się zdrowsze i większe.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz