MÓZG AKTYWACJA | Trening mózgu SEN – czym grozi brak snu?
705
post-template-default,single,single-post,postid-705,single-format-video,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Trening mózgu SEN – czym grozi brak snu?

01 Sie Trening mózgu SEN – czym grozi brak snu?

Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że sen jest ważny dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Bez snu nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. 

Mózg bardzo chętnie korzysta z chwil relaksu, jakie przynosi mu sen. Dowiedz się czym grozi brak snu? 

Sen – bez snu zanika mózg 

Komórki glejowe to typ komórek występujących w mózgu (obok komórek nerwowych czyli neuronów), których zadaniem jest m.in. usuwanie uszkodzonych komórek i produktów przemiany materii. Okazuje się, że w przypadku, gdy mózg jest niewyspany, komórki glejowe stają się nadaktywne i oprócz uszkodzonych komórek i toksyn, usuwają także zdrowe komórki nerwowe

Komórki nerwowe w mózgu umożliwiają m.in.: 

– sprawne myślenie

– pamiętanie

– uczenie się

– orientację w przestrzeni 

– poruszanie się

– postrzeganie świata wszystkimi zmysłami 

Usuwanie komórek nerwowych w mózgu na skutek niewyspania jest procesem bardzo niekorzystnym ponieważ obniża sprawność funkcjonowania w każdym aspekcie życia. Ta nadaktywność komórek glejowych wywołana brakiem snu i polegająca na usuwaniu zdrowych komórek nerwowych otwiera prostą drogę do rozwoju demencji i choroby Alzheimera – ponieważ obniża liczbę zdrowych komórek nerwowych w mózgu. 

Sen – brak snu powoduje otyłość 

Niedobór snu to nie tylko zagrożenie dla zdrowia umysłu, ale także i ciała. Osoby, które krótko bądź nieregularnie śpią, na przykład na skutek nadmiaru obowiązków w pracy, jedzą więcej i częściej mają ochotę na produkty słodkie i tłuste. Chętniej wybierają pączki, bułki, burgery, pizze, frytki niż warzywa, owoce, produkty białkowe (jogurt naturalny, twarogi, jajka).

Zdaniem badaczy dzieje się tak dlatego, że niewyspany mózg jest szczególnie wrażliwy na aktywację układu nagrody. W związku z tym mózg niewyspanej osoby, gdy tylko poczuje chęć zjedzenia czegoś, zaczyna działać tak, aby jak najszybciej zaspokoić potrzebę i dostarczyć sobie przyjemności.

Tłuste i słodkie potrawy – jak żaden inny rodzaj potraw, bardzo szybko dają przyjemne zaspokojenie. Odczuwana przyjemność po zjedzeniu frytek bądź pączka nie trwa jednak długo,  dlatego też osoba dość szybko sięga po kolejną porcję.  Takie nawyki żywieniowe – wymuszane przez niewyspany mózg, prowadzą już tylko do otyłości. 

Sen – brak snu osłabia wolę 

Niektórzy badacze sądzą, że brak snu nie tylko uwrażliwia ośrodek nagrody, przez który łatwiej ulegamy pokusom, ale też znacznie osłabia wolę poprzez obniżenie aktywności kory przedczołowej. 

Kora przedczołowa  znajduje się z przodu mózgu i odpowiada m.in. za racjonalne myślenie, podejmowanie przemyślanych decyzji, realizację celów.

Na skutek niewyspania kora przedczołowa gorzej pracuje przez co jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju pokusy i manipulacje. Co więcej, gdy aktywność kory przedczołowej na skutek niedoboru snu jest obniżona,  do głosu dochodzą bardziej pierwotne struktury w mózgu, które nie są wyspecjalizowane w racjonalnej analizie sytuacji, tylko są związane z odczuwaniem emocji i dążą do osiągnięcia przyjemności w jak najkrótszym czasie. To może prowadzić do wyboru gotowych tłustych lub słodkich produktów (najczęściej typu fast food), które natychmiast dają odczucie przyjemności lub, na zakupach w centrum handlowym, może prowadzić do ulegania pozornym promocjom w supermarkecie lub kupienia tego, co wpadnie w oko choć jest niepotrzebne i zbyt drogie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz