Jak relaks zmienia Twój mózg?

Jak relaks zmienia Twój mózg?

Ludzie medytowali z wielu różnych powodów. Poszukiwali bliskości z naturą, oświecenia czy też kontaktu ze swoją intuicją. W obecnych czasach medytacja przede wszystkim daje wytchnienie w bardzo aktywnym życiu i przynosi spokój umysłu. Wszystkich zapracowanych z pewnością ucieszy fakt, iż nie trzeba poświęcać już wielu lat, by zgłębiać praktykę medytacyjną, a głęboki stan relaksu niemal od zaraz jest dostępny dla każdego z nas.  

Dobroczynne działanie kąpieli solnej w dźwiękoszczelnej kapsule, opisane w poście Zanurz się w stan głębokiego relaksu, spotkało się z dużym zainteresowaniem, zatem przygotowałam na ten temat dla Was coś więcej. 

Ta, opisywana już przez Stanisława Lema, „wariacka kąpiel” zapewnia niecodzienne, kosmiczne wręcz doznania. Już po 15 minutach od zanurzenia przestajemy odczuwać własne ciało, myśli „rozpływają się” i osiągamy stan umysłu dostępny jak dotąd osobom, które regularnie medytują. 

Pytanie o to, jak zmienia się funkcjonowanie mózgu, gdy jesteśmy odizolowani od bodźców dźwiękowych, wizualnych i czuciowych, stawiało już sobie wielu badaczy z całego świata. Dr Peter Sudefeld z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej wykazał, że przebywanie w tego typu warunkach niesie wiele korzyści. Czasowe odcięcie się od doznań powoduje poprawę koncentracji, szybsze uczenie się oraz wyostrzenie zmysłów (dotyku, słuchu, smaku, zapachu), które trwa dwa tygodnie od czasu izolującego od bodźców seansu. 
Czasowa izolacja od bodźców, jaką zapewnia seans w dźwiękoszczelnej kapsule, wyostrza zmysły i zwiększa zdolność koncentracji
Maxwell Cade wraz z współpracownikami przeprowadził kolejne badania w tym zakresie. Po przeanalizowaniu zapisu EEG mózgów osób badanych okazało się, że w miarę pogłębiania stanu relaksu początkowa aktywność mózgowa ze stanu alfa, która towarzyszy nam w chwilach odprężenia, zasypiania, zmienia się na theta. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż naukowcy już jakiś czas temu wykazali, że ten właśnie rodzaj fal mózgowych charakterystyczny jest dla odmiennych stanów świadomości (trans, hipnoza, medytacja). Kolejne badania pokazały jednak, że fale theta oznaczają coś więcej dla naszego umysłu niż tylko wspomniany odmienny stan. Powodują mianowicie synchronizację półkul mózgowych, co ułatwia dostęp do pełni potencjału umysłowego, przynosi całemu ciału bardzo głębokie odprężenie i niesie wiele korzyści w zakresie procesów poznawczych na przykład zwiększenie ilorazu inteligencji! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright 2020 Mózg Aktywacja