Upgrade dla mózgu

Upgrade dla mózgu

Z pewnością każdy, kto choć trochę zgłębił tajemnice związane z mózgiem, dowiedział się, że jest on niezwykle elastyczny i zdolny do zdumiewających adaptacji. Niedawno świat nauki stanął przed kolejnym odkryciem – mózg jest bardziej elastyczny gdy się trochę zestarzeje!

Neurolodzy z University of California dowiedli, że mózg w wieku od trzydziestu do pięćdziesięciu lat jest bardziej sprawny i elastyczny, niż moglibyśmy się tego spodziewać! Wówczas to zaczyna optymalizować wszystkie informacje zebrane przez lata doświadczeń, czego efektem są największe umiejętności rozumowania osoby w tym wieku.
Za sprawne działanie mózgu odpowiadają miliardy komórek, kilometry połączeń i biliardy kontaktów. Co takiego jednak dzieje się w mózgu, że gdy osiągnie wiek średni staje się jeszcze bardziej efektywny?
Dr George Bartzokis i współpracownicy z University of Califonia stwierdzili, że żywotność neuronów w średnim wieku związana jest z rosnącą ilością komórek glejowych w mózgu. Szczególny ich typ – komórki oligodendrogleju wytwarzają osłonkę mielinową, którą pokryte są wypustki neuronów (aksony). Ze względu na białawy kolor, jakim się wyróżniają, tworzą istotę białą.
Mózg w wieku średnim za sprawą większej ilości komórek glejowych jest bardziej elastyczny. Glej może tworzyć również sieci, w których przekazywana informacja ulega modyfikacji
Glej odkryty w XIX w. przez Virchowa, został uznany za rodzaj spoiwa utrzymującego komórki nerwowe. Dziś wiemy już, że komórki glejowe nie są zwykłym klejem, tylko pełnią wiele ważnych funkcji (m.in. chronią i odżywiają neurony, a tworząc barierę krew-móg, zabezpieczają struktury mózgu przed szkodliwymi substancjami). Naukowcy z Kalifornii dowiedli, że między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia powłoka z istoty białej jest najskuteczniejsza i dzięki temu aksony mogą przesyłać sygnały informacyjne w dużo szybszym tempie. W tym kontekście na uwagę zasługuje również fakt, iż komórek, które tworzą sieci glejowe w mózgu jest dziesięciokrotnie więcej niż neuronów. A ostatnie badania pokazują, że glej może tworzyć również sieci, w których przekazywana informacja ulega modyfikacji.
Naukowcy z Kalifornii obalili zatem mit, że sprawność umysłowa spada już po dwudziestym piątym roku życia. Co więcej, wykazali niezwykły, związany z wiekiem proces ulepszania mózgu – swoisty upgrade. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright 2020 Mózg Aktywacja