Zdumiewające odkrycie: Umysł wpływa na DNA

Zdumiewające odkrycie: Umysł wpływa na DNA

Naukowcy z różnych dyscyplin naukowych poszukują odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób mózg tworzy umysł oraz jak w związku z tym przebiega wzajemne oddziaływanie między mózgiem, umysłem i ciałem.
Zdumiewającego odkrycia na tej płaszczyźnie dokonali naukowcy
z Uniwersytetu Stanowego Ohio. Dowiedli oni mianowicie, że określony stan umysłu ma wpływ na szybkość powrotu do zdrowia. Dla wszystkich niewtajemniczonych – pojęcie umysłu oznacza wszelkie procesy mentalne,
a więc uczenie się, myślenie, zapamiętywanie itp., natomiast nasz mózg odpowiedzialny jest za powstawanie procesów neuronalnych umożliwiających myślenie oraz sterujących procesami życiowymi (praca serca, temperatura ciała itp.).
Naukowcy z Ohio po przebadaniu 42 par małżeńskich, wykazali, że osoby wrogo nastawione do otoczenia o połowę wolniej dochodziły do zdrowia w porównaniu do osób najmniej wrogo nastawionych. Inne badania wykazały, że rany goiły się wolniej u zestresowanych gdy jesteśmy zestresowani, ponieważ stres zmniejsza poziom hormonów wzrostu w miejscu zranienia.
Mózg pod wpływem określonych wzorców myślenia produkuje neuropeptydy, które rozprzestrzeniają się po całym ciele i odnajdują komórki w narządach oraz tkankach, z którymi mogą się połączyć, a następnie przekazują określoną informację do DNA. Naukowcy, przyglądając się ekspresji genów podczas gojenia się ran osoby znajdującej się pod wpływem stresu, wykazali, że doszło do zachwiania równowagi genetycznej – aktywował się pakiet genów odpowiedzialny za proces śmierci komórek zamiast regeneracji. A to wszystko za sprawą stanu umysłu!
Czy zatem odkrycie, że umysł wpływa na geny w DNA komórek całego ciała
na takiej samej zasadzie, jak na geny znajdujące się w neuronach nie jest zdumiewające!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright 2020 Mózg Aktywacja