Jedzenie, które uzależnia

Jedzenie, które uzależnia

Czas wakacji sprzyja podjadaniu różnych smakołyków. Wylegując się na plaży częściej sięgamy po lody, frytki, zapiekanki, chętniej też pijemy chłodne, słodkie napoje. 


               foto: www.sxc.hu


W większości są to niestety produkty wysoko przetworzone, które nie są dobre dla naszego zdrowia. Problemem są nie tylko kalorie i konserwanty, jakie zawiera tego typu żywność, ale przede wszystkim to, że nie możemy się nimi najeść do syta – apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Naukowcy wykazali ostatnio mechanizm tego zgubnego dla naszego zdrowia procesu. Gdy zjemy przetworzoną żywność węglowodany w niej zawarte spowodują szybki wzrost stężenia glukozy we krwi. W rezultacie poczujemy się głodni i nadal będzie chciało się nam jeść. Skany mózgu wykazały, że niektóre węglowodany zawarte w przetworzonej żywności aktywują tzw. układ przyjemności w mózgu (zwany też układem nagrody), który jest częścią układu limbicznego.
Działanie układu nagrody ściśle wiąże się z uzależnieniem – chcemy coraz więcej i więcej czynnika, który go aktywuje (np. alkoholu lub narkotyku). Okazało się, że podobnie jest w przypadku przetworzonego jedzenia. Węglowodany w nim zawarte pobudzają działanie układu przyjemności znajdującego się w naszym mózgu w związku z czym nasycenie jedzeniem jest krótkotrwałe i w  niedługim czasie chcemy dalej jeść. 

Jedna odpowiedź

  1. Spoko Kolo pisze:

    czyli co dokładnie uzależnia w przetworzonym jedzeniu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright 2020 Mózg Aktywacja