Mózg na Euro – napędzany adrenaliną!

Mózg na Euro – napędzany adrenaliną!

Od początku czerwca zostaliśmy opanowani przez emocje jakie niesie wielkie święto piłki nożnej – EURO 2016. Aż się prosi, by porozmawiać o adrenalinie! Jej władaniu poddani są teraz nie tylko sportowcy, ale i kibice.

Mózg a adrenalina

Kiedy jesteśmy zdenerwowani lub przestraszeni, mózg przekazuje tę informację do wszystkich tkanek i narządów. To rodzaj alarmu. We krwi podnosi się wtedy poziom adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie komórek na energię, uruchamiane są więc zapasy energetyczne, a tym samym wzrasta stężenie glukozy. Wszystko po to, aby przetrwać, zwalczyć zagrożenie. Jeśli nie trwa to długo taka mobilizacja organizmu nie pozostawia po sobie śladu. Jednak na skutek utrzymującego się podwyższonego poziomu adrenaliny i kortyzolu, obniża się odporność organizmu, wzrasta napięcie mięśniowe, niebezpiecznie podnosi się ciśnienie krwi i zwiększa się ryzyko chorób serca.

Jednak adrenalina ma też swoje lecznicze zastosowanie. W 1895 roku polski fizjolog Napoleon Cybulski otrzymał ekstrakt z kory nadnerczy, nazywany nadnerczyną, który zawierał aminy katecholowe, w tym adrenalinę. Była pierwszym hormonem otrzymanym w stanie krystalicznym. Wytworzył go w 1901 roku japoński chemik Jōkichi Takamine, a proces sztucznego wytwarzania opracował w 1904 roku Friedrich Stolz.

Mózg a adrenalina – zastosowanie lecznicze

Adrenalina podana dożylnie działa szybko, ale krótko i jest w tej postaci stosowana przy reanimacji. Ma ona w tym zastosowaniu działanie pobudzające kurczliwość mięśnia sercowego, poprawiające przewodnictwo bodźców w sercu, a także poprawę skuteczności defibrylacji elektrycznej. Jest stosowana w leczeniu wstrząsu anafilaktycznego i w tych przypadkach napadów astmy oskrzelowej, kiedy nie pomaga podawanie innych leków i staje się zagrożeniem życia. Podana doustnie zostaje rozłożona przez soki trawienne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright 2020 Mózg Aktywacja