Dieta dla mózgu a zdrowe jelita

Dieta dla mózgu a zdrowe jelita

Twoje jelita zajmują się trawieniem i wydalaniem. To wiesz na pewno. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że twoje jelita mogą wpływać na zdrowie twojego mózgu i nastrój, w jakim się znajdujesz?

W 1998 roku neurobiolog prof. Michael Gershon wykazał, że w naszym układzie pokarmowym znajduje się co najmniej 100 milionów komórek nerwowych, które komunikują się z mózgiem za pomocą nerwu błędnego! To nieprawdopodobne ale możliwe! To jeszcze nie koniec rewelacji.

 

Dieta dla mózgu a zdrowe jelita

Wieloletnie badania nad układem pokarmowym wykazały, że zaburzenie pracy jelit wywołane na przykład nieprawidłową florą jelitową wywołują zaburzenia nastroju lub nawet napady lękowe. W jaki sposób to się dzieje? Patologiczne zmiany w postaci aktywnych biologicznie cząsteczek pojawiają się w jelitach i przenoszone są do mózgu poprzez nerw błędny. Gdy już toksyczne cząsteczki z jelit dotrą do mózgu to pojawiają się objawy pogorszonej pracy mózgu – czyli obniżony nastrój ale także stany zapalne prowadzące do chorób neurodegeneracyjnych.

W mózgach osób, które cierpią na parkinsona, występują ciała Lewy’ego – są to nieprawidłowe skupiska białek, które niszczą mózg i powodują zaburzenia charakterystyczne dla tej choroby (m.in. obniżona sprawność umysłowa i fizyczna, charakterystyczne drżenie rąk). Prof. Heiko Braak z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie zaobserwował, że w jelitach, które nie są w dobrej kondycji pojawiają się wspomniane wyżej ciała Lewy’ego wywołujące parkinsona. Zdaniem badacza ciała Lewy’ego znajdujące się w kosmkach jelitowych mogą być wywołane wirusami albo toksynami zawartymi z pożywieniu.

Dieta dla mózgu – jakich produktów unikać?

Doniesienia naukowców udowadniają zatem, że higiena mózgu powinna rozpoczynać się w jelitach, gdyż wiele substancji z jelit po prostu przedostaje się do mózgu i wywiera wpływ na jego działanie, i zdrowie. Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób możecie zadbać o dobrą kondycję swoich jelit, polecam książkę dr Amy Myers pt. Możesz wyleczyć choroby autoimmunologiczne. Autorka w bardzo rzetelny sposób opisuje zagrożenia dla jelit z jedzenia wysoko przetworzonych produktów spożywczych i sposoby skutecznego eliminowania toksycznych pokarmów, które zaburzają pracę układu pokarmowego. I co najważniejsze – książka zawiera mnóstwo przepisów na posiłki dla zdrowych jelit.

Zdaniem autorki produkty, które wywołują choroby jelit i należy je wyeliminować w codziennej diecie, to:

– wszystkie produkty zawierające gluten (jęczmień, żyto i pszenica)

– przetworzona żywność

– słodzone, sztuczne soki owocowe

– gazowane, kolorowe napoje

– soja

– orzeszki ziemne, nasiona słonecznika, papryka

– nabiał

To co możesz zrobić dla siebie i swojego zdrowia dzisiaj, to unikać tych produktów. A w dalszej perspektywie sięgnąć do książki dr Myers i zastosować się do proponowanego przez autorkę programu dietetycznego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright 2020 Mózg Aktywacja