Trening mózgu online
dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Psycholog online. Ocena neuropoznawcza. Badanie osobowości.
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację oraz na inne funkcje mózgu.

Trenuj i rozwijaj mózg za pomocą efektywnych sesji online!

JAK DZIAŁA TRENING MÓZGU?

Coraz częściej określenia „trening” i „mózg” występują razem. Niegdyś takie zestawienie byłoby niemożliwe, gdyż sądzono, że trenować można tylko mięśnie. Jak więc działa trening mózgu i skąd wziął się pomysł, że mózg można usprawniać za pomocą różnych ćwiczeń?

 

Postęp w świecie medycyny, neurologii, neuropsychologii, a także najnowszych metod informatycznych czy neuroobrazowania sprawił, że mózg przestał być tajemniczym narządem zamkniętym w twardej czaszce. Obecnie w czasie rzeczywistym można prześledzić jego działanie, a za pomocą ocen neuropsychologicznych można precyzyjnie określić, na jakim poziomie są poszczególne funkcje mózgu.

Działania z zakresu terapii neuropsychologicznej wobec osób z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego dowodzą, że można odtwarzać znacznie osłabione na skutek choroby funkcje mózgu takie jak pamięć, mowa, motoryka czy myślenie. To usankcjonowało ideę ćwiczenia mózgu, czyli szeregu specjalistycznych oddziaływań, które poprawiają wydolność poszczególnych funkcji mózgu.

Mózg jest plastyczny

Wszystko, czego doświadczasz „odciska się” na twoim mózgu. Dosłownie! Każda stymulacja z otoczenia odzwierciedla się w ilości połączeń między komórkami.

Mózg posiada plastyczność neuronalną, dzięki której postrzegasz otaczający świat, doświadczasz, możesz zapamiętywać i uczyć się nowych rzeczy.

Im intensywniejszej stymulacji poddajesz swój mózg, na przykład podczas uczenia się nowej umiejętności, tym więcej połączeń powstaje między komórkami w mózgu, dzięki czemu opanowujesz nową umiejętność. Im mniej ćwiczysz, tym połączenia są rzadsze, lub nie powstają, i w rezultacie nie nabywasz nowej umiejętności.

Ta zależność mózgu od stymulacji z otoczenia posiada swoje pozytywne i negatywne strony. Czasami nadmierna, niedopasowana do osobowości stymulacja w gruncie rzeczy może negatywnie wpływać na sprawność koncentracji, zapamiętywania, może nawet wywołać zespół zaburzeń uwagi. Z kolei niedobór stymulacji u osoby, która ma większe biologiczne zapotrzebowanie na nią, może upośledzić działanie mózgu w ten sposób, że nie rozwiną się na odpowiednio wysokim poziomie poszczególne funkcje mózgu.

Zadaniem skutecznego treningu mózgu jest więc dostosowanie oddziaływań terapeutycznych do cech osobowości człowieka poddawanego treningowi, aby optymalizować działanie poszczególnych funkcji mózgu.

Jak działa trening mózgu?

Wyobraź sobie, że komórki budujące twój mózg, czyli neurony tworzą sieć. Im bardziej ta sieć jest gęstsza i trwalsza, a powiązania między komórkami silniejsze, tym wydolniejsze są funkcje twojego mózgu. Trening stymuluje mózg, aby wytwarzał i podtrzymywał odpowiednie połączenia między komórkami we właściwym nasileniu. Mózg działa wówczas w sposób optymalny. Poszczególne obszary sieci neuronalnej nie są ani nadaktywne, ani osłabione.

Na skutek problemów neurorozwojowych, przewlekłego stresu, nadużywania substancji psychoaktywnych, różnych chorób neurologicznych i innych, w tej sieci neuronalnej, która powinna być gęsta i trwała, pojawiają się obszary nieaktywne lub dysfunkcyjnie nadaktywne jednym słowem – pojawiają się rejony w mózgu o wadliwej aktywności.

Każdy na pewno słyszał, jak dotkliwie choroba Alzheimera uszkadza pamięć, powodując zapominanie kim się jest i jak wykonać najprostsze czynności. W cięższych przypadkach uszkodzeń mózgu czy chorób neurodegeneracyjnych, np. w przypadku wspomnianej choroby Alzheimera, mamy do czynienia z powstawaniem dziur w tej sieci, czyli z rozległymi zanikami neuronalnymi. Biologiczne podłoże tkanki nerwowej jest więc podstawą wydolności funkcji poznawczych, wykonawczych, a także emocjonalnych. Wszelkie zaburzenia na tym fizycznym gruncie w znaczący sposób odzwierciedlają się w codziennym funkcjonowaniu.

Dlaczego warto ćwiczyć mózg?

Przyjęto, że co roku mózg dorosłej osoby traci do siedmiu z tysiąca swoich neuronów, przez co mózg wraz z wiekiem staje się mniejszy, a sieć neuronalna coraz rzadsza i mniej wydolna. Trening mózgu kompensuje naturalną utratę neuronów poprzez zagęszczanie połączeń między komórkami, które w mózgu pozostają. To usprawnia pamięć oraz inne funkcje mózgu, a także zwiększa szybkość myślenia.

Specjaliści podkreślają, że różnorodne czynniki związane ze stylem życia wyraźnie zwiększają lub zmniejszają ryzyko pogorszenia funkcjonowania poznawczego, wykonawczego, a także emocjonalnego i wystąpienia różnych chorób neurodegeneracyjnych.

Problemy neurorozwojowe u dzieci, przewlekły stres, doświadczenie traumy, nadużywanie substancji psychoaktywnych czy choroby neurologiczne i inne, zwiększają ryzyko pogorszenia funkcjonowania poznawczego, wykonawczego i emocjonalnego. Natomiast trening poznawczy stosowany od wielu lat w terapii osób z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, a także w depresji, leczeniu zaburzeń osobowości, zaburzeń nerwowych, czy w przebiegu schizofrenii, wydaje się być jednym z istotnych czynników, które chronią przed rozpadem poznawczym.

Dla podtrzymania sprawności lub niwelowania deficytów ogromnie ważne jest więc monitorowanie stanu poszczególnych funkcji mózgu i ciągłe ich optymalizowanie poprzez specjalistyczne ćwiczenia, dostosowane do indywidualnych problemów i cech osobowości osoby poddawanej treningowi.

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!