Trening mózgu, czyli ćwiczenia na koncentrację

Trening mózgu, czyli ćwiczenia na koncentrację

TRENING MÓZGU, CZYLI ĆWICZENIA NA KONCENTRACJĘ

Żyjąc w XXI wieku, stale narażeni jesteśmy na napływ wielu informacji naraz. W pracy coraz częściej wymagana jest wielozadaniowość, dlatego mózg zdolny do szybkiej koncentracji jest obecnie kluczem do sukcesu! Trening mózgu, który proponuję w tym artykule, to ćwiczenia na koncentrację za pomocą bardzo skutecznych metod. Poznaj te metody i korzystaj z nich, ponieważ są świetnym sposobem na trening mózgu.

Trening mózgu – skoki na trampolinie

Skoki na trampolinie są jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej, ponieważ nie wzmacniają one wyłącznie mięśni twojego ciała ale każdą pojedynczą komórkę! Wynika to z tego, że gdy skaczesz, poddajesz swój organizm zwiększonej sile grawitacji. W rezultacie tego twój mózg, nerki, wątroba – właściwie każdy narząd w twoim ciele – przy odbijaniu się na trampolinie, reaguje na to oddziaływanie, wzmacniając się i oczyszczając.

Ruch góra-dół-góra spręża i rozpręża tkanki, i płyny ciała. W konsekwencji tego toksyny są wyciskane z komórek i tkanek. To sprawia, że skoki na trampolinie są jedną z najskuteczniejszych na świecie metod oczyszczania całego organizmu – wykorzystując siłę grawitacji, bezpośrednio oddziałują na komórki!

Trampolina to świetny trening mózgu, ponieważ w fizyczny sposób oddziałuje na wszystkie komórki twojego organizmu – w tym oczywiście te, które budują mózg i pobudza je do działania.

Regularne ćwiczenia na trampolinie wzmacniają więc poszczególne funkcje mózgu takie jak – koncentracja, koordynacja ruchowa, koordynacja wzrokowo-przestrzenna.

Dodatkowo – skoki na trampolinie podnoszą poziom energii, działając antystresowo, relaksująco i antydepresyjnie. Dzięki temu już po 5 minutach skakania poczujesz, że twój nastrój się poprawia.

Zobacz też:

Skoki na trampolinie to ekscytujący i przyjemny trening mózgu, który jest świetnym ćwiczeniem koncentracji i sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn.

Trening mózgu – ćwiczenie na półkule mózgu

Im więcej połączeń nerwowych posiada twój mózg, tym lepiej dla ciebie! Dzięki temu szybciej się koncentrujesz, zapamiętujesz i kojarzysz różne informacje. Warto więc wykonywać trening mózgu, który sprawia, że w twoim mózgu tworzy się gęsta sieć połączeń między komórkami.

Dla dobrej koncentracji ważne są połączenia między dwiema stronami twojego mózgu – lewą i prawą. Przechowywane są tam jakościowo różne informacje – zapisywane w sposób analityczny (lewa półkula) i obrazowy (prawa półkula).

Jeśli zatem masz wyobrazić sobie jakiś przedmiot, jego kształt i kolor, to angażujesz prawą półkulę mózgu, jeśli natomiast masz oszacować parametry tego przedmiotu, jak długość, szerokość, waga, do pracy angażujesz bardziej neurony znajdujące się po lewej stronie mózgu. Gdy przepływ informacji między dwiema stronami mózgu jest bardzo dobry, mózg generuje więcej pomysłów i posiada większą zdolność do koncentracji.

Ćwiczenie na koncentrację

Jednym z efektywnych ćwiczeń na koncentrację są zadania oparte na efekcie Stroopa. Ćwiczenie to zawiera słowa oznaczające różne kolory, z tym, że każdy zapisany jest zupełnie innym kolorem. Ćwiczenie polega na odczytaniu barwy, a nie słowa.

Przykładowo wyraz „zielony” zapisany jest czerwonym kolorem, należy więc zawsze odczytać barwę, w jakiej zapisany jest dany wyraz – a zatem widząc taki wyraz mówimy „czerwony” nie „zielony”.

Podczas tego treningu mózgu dochodzi do jednoczesnej aktywacji obu półkul, ponieważ lewa chce przeczytać wyraz a prawa nazwać kolor. Pomyłki, które zdarzają się podczas tego ćwiczenia są wynikiem konfliktu półkul i braku koncentracji.

Poniżej znajduje się ćwiczenie koncentracji oparte na efekcie Stroopa.

Ćwiczenie na koncentrację. Podawaj tylko kolor czcionki, jaki ma dany wyraz.

Powtarzaj to ćwiczenie tak często, jak tylko masz na to ochotę. Staraj się wykonywać je jak najlepiej ponieważ rozwija koncentrację!

Trening mózgu – medytacja i ćwiczenia jogi

Ludzie od wieków medytowali z wielu różnych powodów, a pomagały im w tym ćwiczenia jogi. Poszukiwali bliskości z naturą, oświecenia czy też kontaktu ze swoją intuicją. W obecnych czasach joga przede wszystkim daje wytchnienie w bardzo aktywnym życiu i uspokaja umysł. 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois (USA) wykazały, że już jedna krótka sesja popularnej hatha jogi w tygodniu wspomaga zapamiętywanie, szybkość myślenia i koncentrację znacznie bardziej niż trening na bieżni. Z pewnością więc trening mózgu w postaci ćwiczeń jogi wpłynie korzystnie na poprawę zdolności koncentracji.

Trening mózgu – głęboki relaks

Wszystkich zapracowanych z pewnością ucieszy fakt, iż nie trzeba poświęcać już wielu lat, by zgłębiać praktykę medytacyjną, a głęboki stan relaksu niemal od zaraz jest dostępny dla każdego z nas, jeśli tylko skorzystamy z floatingu.  

Floating to dryfowanie po powierzchni słonej wody w kapsule deprywacyjnej – pozbawionej dopływu dźwięku i światła. Takie dobroczynne działanie kąpieli solnej w dźwiękoszczelnej kapsule, opisywane było już przez Stanisława Lema, jako „wariacka kąpiel. Już po 15 minutach od zanurzenia przestajemy odczuwać własne ciało, myśli „rozpływają się” i osiągamy stan umysłu dostępny jak dotąd osobom, które regularnie medytują. 

Pytanie o to, jak zmienia się funkcjonowanie mózgu, gdy jesteśmy odizolowani od bodźców dźwiękowych, wizualnych i czuciowych, stawiało już sobie wielu badaczy z całego świata. Dr Peter Sudefeld z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej wykazał, że przebywanie w tego typu warunkach niesie wiele korzyści. Czasowe odcięcie się od doznań powoduje przede wszystkim poprawę koncentracji, ale też szybsze uczenie się oraz wyostrzenie zmysłów (dotyku, słuchu, smaku, zapachu), które trwa jeszcze dwa tygodnie po floatingu.

Czasowa izolacja od bodźców, jaką zapewnia seans w dźwiękoszczelnej kapsule, wyostrza zmysły i zwiększa zdolność koncentracji.

Maxwell Cade wraz z współpracownikami przeprowadził kolejne badania nad wpływem floatingu na mózg. Po przeanalizowaniu zapisu EEG osób badanych okazało się, że w miarę pogłębiania stanu relaksu początkowa aktywność mózgowa ze stanu alfa, która towarzyszy nam w chwilach odprężenia, zasypiania, zmienia się na theta. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż naukowcy już jakiś czas temu wykazali, że ten właśnie rodzaj fal mózgowych charakterystyczny jest dla odmiennych stanów świadomości (trans, hipnoza, medytacja). Badania pokazały jednak, że fale theta oznaczają coś więcej dla naszego umysłu niż tylko wspomniany odmienny stan. Powodują mianowicie synchronizację półkul mózgowych, co ułatwia dostęp do pełni potencjału umysłowego, przynosi całemu ciału bardzo głębokie odprężenie i niesie wiele korzyści w zakresie procesów poznawczych na przykład zwiększenie ilorazu inteligencji oraz zdolności do koncentrowania się! 

Trening Mózgu: ćwiczenia na koncentrację i spostrzegawczość

Poniższe ćwiczenie pomoże zwiększyć koncentrację i spostrzegawczość.

Ćwiczenie: Narysuj lustrzane odbicie poniższych znaków:

 

7     b    ₤

 

K     d    

 

B     p    

 

Z     Ю   

 

Możesz wymyślać dowolne, nieograniczone konfiguracje znaków do ćwiczeń. I co najważniejsze – możesz to robić gdziekolwiek jesteś, wystarczy tylko kawałek papieru i ołówek.

Czytaj też: 

Jak polepszyć pamięć?

Ćwiczenie pamięci

Dieta dla mózgu – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?

Czy wiesz, że…

Istnieje 5 sposobów, aby mózg był zawsze w dobrej formie

Skorzystaj z kilku praktycznych wskazówek i trenuj mózg każdego dnia!

 

  1. Rezygnuj z dróg na skróty i nie korzystaj z GPS-a! Badania wykazały, że osoby często korzystające z nawigacji przestały tworzyć w głowach mapy przestrzeni, co powoduje zanik neuronów w obszarze mózgu o nazwie hipokamp, który odpowiedzialny jest m.in. za orientację przestrzenną.

 

  1. Myśl kreatywnie i wykorzystuj swoją wiedzę w zupełnie nowych dziedzinach!

 

  1. Stawiaj sobie nowe wyzwania poznawcze i rozwiązuj coraz trudniejsze zdania! Badania naukowców z Mind Research Network wykazały, że poznawcze łamigłówki (np. gra w Tetris) zwiększają liczbę szarych komórek i korzystnie wpływają na procesy poznawcze.

 

  1. Uzależnij się od nowej wiedzy! Chęć odkrywania nowego wiąże się z odpowiednio wysokim poziomem dopaminy, która znana jest również z tego, że uczestniczy w stymulacji wzrostu nowych komórek nerwowych w mózgu.  

 

  1. Poznawaj nowych ludzi! Zawieranie nowych znajomości szczególnie stymuluje rozwój sfery poznawczej. Przewidywalności i rutyna zabijają twórczy potencjał, dlatego im więcej w naszym dniu nowych sytuacji i kontaktów z różnymi osobami, tym lepiej dla naszego umysłu. 

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!