Trening mózgu online
dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Psycholog online. Ocena neuropoznawcza. Badanie osobowości.
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację oraz na inne funkcje mózgu.

Trenuj i rozwijaj mózg za pomocą efektywnych sesji online!

TRENING MÓZGU – PERCEPCJA 

Percepcja jest to proces powstawania w świadomości rozpoznawalnego obrazu, dźwięku, odczucia. Dotyczy to różnych przedmiotów, ludzi, sytuacji, wydarzeń czy dźwięków. Dzięki sprawnej percepcji jesteś w stanie nie tylko widzieć, słyszeć i czuć, ale potrafisz poprawnie rozpoznać to co widzisz, słyszysz i czujesz.

Trening mózgu – percepcja wzrokowa

Człowiek nie widzi tego, co widzą jego oczy, lecz to, co widzi jego mózg. Tymi słowami można najlepiej przekazać  czym jest percepcja wzrokowa. Postrzeganie jest procesem umysłowym posiadającym swe reguły, dzięki którym ujmuje otaczającą rzeczywistość w schematach poznawczych. W percepcji szczególnie ważne są procesy pamięci oraz wnioskowanie, które uruchamiane jednocześnie, tworzą postrzegany, syntetyczny obraz rzeczywistości.

Rozwój mózgu a prawidłowa percepcja

Procesy percepcji rozwijają się od urodzenia. Od najmłodszych lat oglądamy otaczający świat i tak naprawdę uczymy się go postrzegać za pomocą zmysłów. Rozwój mózgu jest silnie powiązany z rozwijaniem zdolności percepcyjnych, dlatego też tak ważna jest stymulacja zmysłowa dziecka. Stymulacja zmysłowa jest warunkiem koniecznym prawidłowego rozwoju mózgu.

W aspekcie percepcji wzrokowej od najmłodszych lat nabywamy następujące zdolności postrzegania:

 

  • odległości (blisko, daleko)

 

  • wielkości (małe, średnie, duże)

 

  • podobieństwa (taki sam, inny)

 

  • kształtu (okrągły, posiadający kąty)

 

  • kierunku

 

  • symetrii

 

  • ruchu (czy obiekt porusza się, czy jest nieruchomy)

 

  • prędkości (czy obiekt porusza się szybko, czy wolno)

 

  • cech i procesów (stałe cechy, zmiana)

 

  • ciągłości (elementy blisko siebie, lub poruszające się w jednym kierunku tworzą jedną figurę)

 

Wraz z rozwojem percepcji, rozwijają się zdolności wzrokowo-przestrzenne. Są one niezwykle ważne w procesie koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także wiążą się z umiejętnościami konstrukcyjnymi, odwzorowywania, kopiowania, zachowania odpowiedniej perspektywy, czy odwzorowania przestrzeni trójwymiarowej na kartce papieru.

Percepcja a pamięć

Gdy znajdziesz się w nowym, nieznanym miejscu i zobaczysz jakiś przedmiot, który nie jest całkowicie widoczny, bądź dostrzegalny będzie jedynie jego rzut, nie możesz go też zobaczyć dokładniej ani dotknąć, to wówczas zaczynasz poszukiwać obiektu w pamięciowej bazie mózgu, który przypominałby tobie to, co aktualnie oglądasz. Podobnie jest z modalnością dźwiękową, czuciową. Mózg podsyła ci informacje, które dzięki którym lepiej rozpoznajesz to, czego aktualnie doświadczasz.

 

Trening mózgu percepcja – efekty

Trening percepcyjny rozwija zdolności wzrokowo-przestrzenne. Jest szczególnie ważny dla dzieci i młodzieży w celu wspierania harmonijnego rozwoju, gdyż ćwicząc percepcję ćwiczy się też uwagę przestrzenną, pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową, planowanie i logiczne myślenie. Trening wzmacniający percepcję jest fundamentem aktywizacji mózgu. W przypadku dorosłych i seniorów trening percepcji, oprócz powyżej wymienionych aspektów, pobudza mózg do większej aktywności, gdyż efektywnie stymuluje układ wzrokowy i ruchowy.

 

Sprawdź, co możesz zyskać zamawiając trening mózgu online. 

 

Umów trening mózgu i wzmacniaj percepcję już dzisiaj!

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!