10 różnic między mózgiem kobiety i mężczyzny

10 różnic między mózgiem kobiety i mężczyzny

Czy wiesz, że…
 
1. Mózg kobiety rzadziej choruje! Naukowcy dowiedli, że mózg kobiety rzadziej podlega różnym patologiom i zaburzeniom neurologicznym. Przyczyny tego procesu nie są do końca poznane, ale pewne jest, że kobiety rzadziej chorują na autyzm lub przejawiają różnego rodzaju dewiacje seksualne.
 
2. Mózg kobiety jest stworzony do myślenia! U kobiet gęstość istoty szarej mózgu, odpowiedzialnej za myślenie, w porównaniu do istoty białej, jest aż 18 razy większa niż u mężczyzn.
 
3. Mózg kobiety lepiej kojarzy fakty! U kobiet spoidło wielkie (częściej zwane ciałem modzelowatym), czyli wiązka połączeń pomiędzy półkulami mózgu, jest grubsze niż u mężczyzn, co zapewnia lepsze i sprawniejsze połączenie między półkulami mózgu. W praktyce oznacza to, że między prawą i lewą półkulą mózgu kobiety następuje wymiana większej ilości informacji. Dzięki temu mózg sprawniej kojarzy fakty, wyciąga wnioski – być może to tłumaczy niezwykły fenomen kobiecej intuicji.
 
4. Mózg kobiety jest lepiej przystosowany do odbierania i przetwarzania jednocześnie większej ilości informacji! Dzięki temu kobiety jednocześnie odbierają i przetwarzają bodźce wizualne, dotykowe, zapachowe, smakowe, dźwiękowe.
 
5. Kobiety czują nosem o wiele więcej niż mężczyźni! Naukowcy stwierdzili, że w mózgu kobiety jest więcej receptorów węchowych dlatego też czują więcej zapachów, często o minimalnej intensywności.
 
6. Mózg kobiety wytwarza substancje o działaniu terapeutycznym! Badania wykazały, że mózgi kobiet wyraźniej niż mężczyzn rejestrują wrażenia, gdy kobieta dotyka lub jest dotykana. Pełni to kolejną, dobroczynną funkcję w życiu kobiet. Przyjazny dotyk sprawia, że w mózgach kobiet wytwarza się większa ilość oksytocyny, która wzmaga uczucie odprężenia, obniża ciśnienie krwi, obniża hormon stresu.
 
7. Kobiety mają lepszy słuch! Badania wykazały, że mózg kobiet jest lepszy w przetwarzaniu bodźców słuchowych. Mężczyźni wyławiają dźwięki z szumu tła tylko prawym uchem i przetwarzają je w lewej półkuli natomiast kobiety słuchają obojgiem uszu i przetwarzają je w obu półkulach mózgu.
 
8. Mózg kobiety jest stworzony do prowadzenia rozmów! Gęstość sieci neuronowych w obszarach odpowiedzialnych za mowę, które znajdują się w lewej półkuli mózgu, jest większa u kobiet niż u mężczyzn. To może tłumaczyć większe zdolności werbalne kobiet.
 
9. Kobietom łatwiej jest mówić o swoich emocjach! Jest to rezultat tego, że u nich funkcje emocjonalne obecne są w obu półkulach mózgowych, natomiast u mężczyzn zlokalizowane są tylko w półkuli prawej, która nie odpowiada ściśle za mowę.
 
10. Na początku wszystkie mózgi są kobiece! Dopiero podczas rozwoju, pod wpływem androgenów, ulegają maskulinizacji. Wzrasta wówczas poziom testosteronu, który jak się okazuje, wcale nie ułatwia mężczyznom życia. Badania wykazały, że mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu częściej się rozwodzą, zdradzają swoje partnerki, a prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek zawrą związek małżeński jest aż o połowę niższe. Zupełnie inaczej jest u kobiet. Chemiczny ekwiwalent testosteronu u kobiet – estrogen, wspomaga życie kobiet. Chroni ich serce, wydłuża życie i uodparnia układ nerwowy na uzależnienia od nikotyny i alkoholu. 
Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!