Zbuntowany mózg – o cząsteczkę od szaleństwa

Zbuntowany mózg – o cząsteczkę od szaleństwa

Każdy, kto bardziej lub mniej interesuje się mózgiem, słyszał z pewnością niejednokrotnie, że mózg posiada ogromne możliwości. Jest to oczywiście prawda. Mózg to przecież najbardziej złożona maszyna jaką zna ludzkość. To naprawdę niezwykłe, że natura (i póki co tylko ona) jest w stanie wytworzyć tak misterny bio-komputer posiadający ponad 86 miliardów neuronów i stale uczący się, posiadający wręcz nieskończone możliwości analityczne, pamięciowe, definiujący osobowość, temperament… Mózg jest też narzędziem do planowania i tworzenia przyszłości. 

Okazuje się jednak, że ten fascynujący narząd ma też swoją piętę achillesową. I o tych słabszych stronach mózgu, które dają objawy niezwykłe, zaskakujące, czasami po prostu nie z tej ziemi, jest książka pt. Zbuntowany mózg – o cząsteczkę do szaleństwa. Autorka tej książki Sara Manning Peskin, neurolog i adiunkt na Uniwersytecie Pensylwanii, przedstawia Czytelnikowi świat cząsteczek, które mogą doprowadzić mózg do szaleństwa!

Jak wspomina Peskin – cząsteczka to trudne słowo o prostym znaczeniu – to grupa połączonych ze sobą atomów. Czyli gdy atomy np. wodoru i tlenu łączą się powstaje cząsteczka wody. Gdy cząsteczki wodoru, tlenu, węgla i azotu łączą się w odpowiednich proporcjach powstaje cząsteczka jaką jest tiamina. Konfiguracji atomów oraz powstałych cząsteczek może być bardzo bardzo wiele, może i nawet nieskończenie wiele… Ale uwaga! Te wspaniałe cząsteczki, bez których mózg nie mógłby działać, mogą też zawładnąć naszą osobowością i zniszczyć zdolność do myślenia. 

Autorka książki opisuje jak nasz temperament, wspomnienia, relacje z rzeczywistością mogą zostać zagarnięte przez cząsteczki miliardy razy mniejsze niż mózg! Poznacie na przykład przerażającą historię dziewczyny, która zaraz po ukończeniu studiów doznała ataku niepamięci. Po południu nie była sobie w stanie przypomnieć, co robiła rano. Jej stan dynamicznie sie pogarszał, tak, że wieczorem trafiła do szpitala przekonana, że walczy z zombi, lub też historię mężczyzny, który zamiast się oświadczyć wpadł w szał i omal co nie odgryzł sobie języka… 

Okazuje się więc niestety, że mózgowi bardzo niespodziewanie mogą przytrafić się poważne kłopoty. Badacze wskazują, że mózg rzadko kiedy trwa w stanie harmonii czy optimum funkcjonowania. Częściej natomiast zaangażowany jest w konflikty i walczy z cząsteczkami, które mogą zepchnąć umysł w przepaść. Jeśli tej walki nie wygra, robi się przerażająco!

Wszystkie cząsteczki, o których mowa w książce, są tak małe, że nie da się ich zobaczyć przy użyciu tradycyjnych mikroskopów. Jednak mimo swych naprawdę niepozornych rozmiarów mają wyjątkowe możliwości do sabotowania funkcji mózgu! Zalicza się do nich na przykład zmutowane sekwencje DNA, które zaburzają funkcje poznawcze i to z pokolenia na pokolenie czy też zmienione patologicznie białka, które wywołują halucynacje, omamy, wybuchy złości. Te małe cząsteczki moga wywracać życie ludzi do góry nogami. To właśnie historie o takich ludziach i ich życiach, które zostały dotkliwie zmienione przez omawiane cząsteczki, opowiada ta książka. Serdecznie polecam! 

 

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!