Emocje. Krótki kurs – czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o emocjach

Emocje. Krótki kurs – czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o emocjach

Książka Emocje. Krótki kurs Wyd. PWN to idealna lektura dla każdego, kto chce szybko przyswoić sobie najważniejsze i zaktualizowane informacje dotyczące regulacji emocjonalnej człowieka.

Poniżej przybliżam zagadnienia poruszane w książce Emocje. Krótki kurs.

Dylan Evans – autor w początkowych częściach książki dokonuje prezentacji skomplikowanej historii pojęć takich jak namiętności, uczucia, afekty oraz nawiązuje do międzykulturowych doświadczeń emocjonalnych. Okazuje się, że ludzie żyjący w różnych kulturach w podobny sposób wyrażają i rozpoznają podstawowe emocje takie jak strach, wstręt, złość czy radość. Autor podkreśla, że współdzielenie repertuaru emocjonalnego wynika z ewolucyjnej przeszłości naszego gatunku, z naszego wspólnego pochodzenia.

W dalszej części książki autor nie pomija bardzo ważnych kwestii dotyczących pracy nad emocjami. Mianowicie omawia „technologie kontroli emocji” (technologies of mood), które stwarzają nadzieję na osiągnięcie równowagi emocjonalnej, szczęścia. A należą do nich: psychoterapia, leki, sztuka, medytacja.

Autor zwraca uwagę na to, że terapeuci poznawczo-behawioralni ucząc swoich pacjentów identyfikowania negatywnych myśli i zastępowania ich myślami pozytywnymi nawiązują do idei głoszonych już przez stoików. Stoicy zauważyli, że emocje zarówno wpływają na nasze myśli, jak i podlegają wpływowi myśli. Oznacza to, że do pewnego stopnia możemy odzyskać kontrolę nad swoim stanem emocjonalnym pod wpływem woli. Nie zawsze jest to jednak możliwe – zwłaszcza w sytuacji, gdy emocje są tak bardzo intensywne, że uniemożliwiają przywołanie alternatywnej myśli.

Kolejne ciekawe zagadnienie, które zostało rozwinięte na łamach tej książki dotyczy wpływu emocji na procesy poznawcze. Już sam Arystoteles zauważył, że afekty są to tego rodzaju doznania, pod których wpływem podejmujemy inne niż zwykle decyzje. Rzeczywiście wiele eksperymentów zaprezentowanych w tej książce obrazuje, jak bardzo emocje mogą zakłócać procesy uwagi a nawet pamięci. 

Emocje. Krótki kurs to zwięzła i bardzo treściwa lektura. Polecam ją wszystkim, którzy w niedługim czasie chcą zdobyć najważniejszą wiedzę o emocjach.

 

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!