Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację

Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację

BRZYDKA PRAWDA. KULISY WALKI FACEBOOKA O DOMINACJĘ

Eksplorowanie danych o użytkownikach na globalną skalę, pracownicy podglądający prywatną korespondencję z Messengera swoich przyjaciół… to tylko wierzchołek góry lodowej kryjącej wiele innych nieprawidłowości w działaniu Facebooka…

Nie jest tajemnicą, iż od kilku lat Facebook nękany jest kontrowersjami i różnego rodzaju kryzysami. Firmie zarzucano tworzenie narzędzi wspierających skorumpowane reżimy na całym świecie, propagowanie teorii spiskowych oraz tworzenie baniek informacyjnych ujawniających jednostronne opinie. O Facebooku napisano wiele książek. Do ich autorów zaliczają się jednak głównie osoby, które były kiedyś pracownikami Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka czy też inwestowały w tę firmę na wczesnych etapach jej rozwoju.

Książka pt. Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację, która na polskim rynku ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis, jest natomiast efektem pracy dziennikarek śledczych – Sheeren Frenkel oraz Cecilii Kang z New York Timesa. Dzięki temu możemy mieć większe zaufanie do wiarygodności informacji tam zawartych. Dziennikarki należały do zespołu, który w 2019 r. był nominowany do nagrody Pulitzera.

Autorki przygotowując materiał do książki, przeprowadziły ponad tysiąc godzin wywiadów z ponad 400 osobami. Wśród osób, z którymi rozmawiały byli dyrektorzy Facebooka, pracownicy, a także ich rodziny oraz przyjaciele. Nie zabrakło też wywiadów z prawnikami, inwestorami, doradcami. Niestety z materiałów zgromadzonych przez autorki wyłania się obraz Facebooka jako potężnej korporacji z bardzo agresywnym modelem biznesowym, a jej właściciel bardzo poważnie traktuje swój cel, jakim jest ciągłe poszerzanie swojego wpływu.

Brzydka prawda niejako rozlicza poczynania Marka Zuckerberga, który dzięki Facebookowi stał się miliarderem oraz jego współpracowniczki Sheryl Sandberg. Obydwoje z pewnością stali się inspiracją dla milionów ludzi, jednakże ich ogromne ambicje i przemożny popęd do dominacji sprawił, iż nie wyrazili sprzeciwu, gdy ich technologiczne rozwiązania były wykorzystywane przez autorytarne reżimy do podsycania konfliktów, a także do wpływania na wyniki wyborów politycznych. 

Książka ta wydaje się więc kompletnym kompendium wiedzy na temat Facebooka, urealniając czym ta firma właściwie jest.

Ciekawostka: szacuje się, że Facebook ma około 2,8 miliarda aktywnych użytkowników, a na świecie żyje około 7,8 miliarda ludzi. Z pewnością kolejny cel właściciela to jak najszybsze podłączenie do Facebooka pozostałych 5 miliardów 🙂

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!