Mózg – niesamowite fakty!

Mózg – niesamowite fakty!

MÓZG – NIESAMOWITE FAKTY

Mózg jest nieustannie badany przez naukowców i wciąż zaskakuje swoimi możliwościami. Dzięki nowoczesnym technologiom, mózg przestał być tajemniczym narządem zamkniętym w twardej czaszce. Metody neuroobrazowe pozwalają „zajrzeć” do mózgu i zobaczyć jego aktywność. W tym artykule poznasz kilka niesamowitych faktów dotyczącej aktywności mózgu.

Budowa mózgu decyduje o tym, czy masz dużo znajomych

Naukowcy dowiedli, że ciało migdałowate, znajdujące się po obu stronach, w części skroniowej mózgu, jest niezwykle ważne m.in. z punktu widzenia nawiązywania więzi społecznych. Dr Lisa Feldman Barrett z Northeastern University wykazała, że objętość ciała migdałowatego dodatnio koreluje z rozmiarem i złożonością sieci społecznych dorosłych ludzi. Oznacza to, że im większe jest ciało migdałowate, tym dana osoba ma więcej znajomych i przyjaciół (liczba ta może dochodzić nawet do 500!).

Cząsteczki kortyzolu wydzielanego z nadnerczy pod wpływem stresu przedostają się do mózgu i niszczą komórki, które go budują. Silny stres w ten właśnie sposób uszkadza również komórki tworzące ciało migdałowate. Na skutek tego ta struktura twojego mózgu staje się coraz mniejsza i działa nieprawidłowo.

Im zdrowszy mózg, tym większa liczba znajomych

Osoba z uszkodzonym na skutek stresu mózgiem – a dokładniej ciałem migdałowatym, jest mniej chętna do nawiązywania nowych znajomości. Nowe osoby mogą wzbudzać odczucia lęku oraz niechęć, aby im zaufać. Badanie wykazało, że osoby z uszkodzonym mózgiem w obszarze ciała migdałowatego ma zazwyczaj tylko kilku (2-3) znajomych, z którymi ma sporadyczny kontakt. Często są to osoby z rodziny. Oznacza to, że im mniejsze na skutek stresu jest ciało migdałowate, tym dana osoba ma mniej znajomych i przyjaciół.

Oczywiście styl życia oraz uprawiany zawód często decydują o tym czy często poznajemy nowe osoby czy nie. To pośrednio również decyduje o liczbie znajomych. Jednak to od nas – a właściwie od działania mózgu – zależy czy będziemy podtrzymywać i rozwijać te znajomości. Badania naukowców wykazują, że kluczowe w tym obszarze jest działanie ciała migdałowatego. Jego prawidłowy rozmiar i aktywność sprawia, że jesteśmy bardziej ciekawi innych ludzi, nie wzbudzają w nas lęku, tylko jesteśmy nimi zainteresowani.

Budowa mózgu – jak poprawić działanie mózgu? 

Przede wszystkim medytuj, uprawiaj regularnie sport, unikaj cukru. To przyspiesza powstawanie nowych komórek w mózgu i odbudowuje zniszczone ciało migdałowate. Dzięki temu mózg pracuje lepiej. Pamiętaj – im większe jest ciało migdałowate w twoim mózgu, tym bardziej jesteś otwarty na innych ludzi i masz więcej przyjaciół! Dbaj o ciało migdałowate, aby z każdym dniem stawało się zdrowsze i większe.

Zobacz też: Przejawy niskiego IQ

Mózg – jak pieniądze wpływają na działanie mózgu?

Czy wiedziałeś o tym, że już samo myślenie o pieniądzach powoduje, że zaczynasz zachowywać się w sposób niezależny od innych? Osoby, którym podczas eksperymentu psychologicznego przypomniano o pieniądzach (osoby miały ułożyć zdania z podanych liter typu: Dobrze płatna praca, Bogactwo to sukces), częściej próbowały rozwiązać bardzo trudne zadanie, bez zwracania się o pomoc do osoby prowadzącej badanie.

Kiedy prowadzącemu eksperyment spadła na podłogę garść ołówków, osoby, którym zaktywizowano w umyśle ideę pieniędzy, podnosiły mniej ołówków niż pozostali! Co więcej, osoby te były mniej skłonne do poświęcania czasu innym uczestnikom eksperymentu, którzy udawali, że nie wiedzą o co chodzi w eksperymencie. Osoby, które myślały o pieniądzach, były wyraźnie bardziej skoncentrowane na wykonywaniu zadania i realizacji celu i mniej chętnie poświęcały swój czas na tłumaczenie innym zasad eksperymentu.

Jak widać pieniądze zmieniają nie tylko świat, ale też sposób funkcjonowania psychiki, co przekłada się na konkretne zachowanie. Musimy tylko uważać, aby od nadmiaru pieniędzy nie być samolubnym, tylko zamiast tego chętne dzielić się swoim doświadczeniem i zasobami z innymi!

Czytaj też: 

Budowa mózgu kontroluje twoje zachowanie

Mózg – jak gesty wpływają na działanie mózgu?

Zwyczajne, proste gesty mogą wpływać na nasze myśli i uczucia! Skąd to wiadomo? W pewnym eksperymencie powiedziano uczestnikom, że mają zbadać jakość sprzętu audio i poproszono ich w związku z tym o wysłuchanie wiadomości przez nowe słuchawki. Przy okazji słuchania wiadomości jedna grupa osób po stwierdzeniu czy dochodzi do zakłóceń miała kiwać głową z góry na dół, a druga grupa na boki. Wszystkie osoby słuchały przez słuchawki publicystycznego felietonu radiowego.

Co ciekawe, gdy zapytano osoby, jakie mają zdanie na temat treści felietonu, to osoby, które kiwały głową „na tak” zgadzały się z jego treścią, a osoby kiwające „na nie” zwykle się z nim nie zgadzały! To niesamowite ale postawa badanych wobec treści felietonu kształtowała się zupełnie poza ich świadomością! Wystarczył związek pomiędzy postawą akceptującą lub odrzucającą treść felietonu a odpowiednim ruchowym gestem.

Odniesienie tego eksperymentu do praktycznego życia może być takie – gdy już nie chcemy być dłużej smutni i przygnębieni, spróbujmy zmusić się do uśmiechu – może faktycznie zrobi się nam lepiej. Warto to sprawdzić!

Zapracowany mózg łatwiej ulega pokusie

Naukowcy wykazali, że gdy wykonujemy jakieś trudne zadanie, podczas którego musimy się skoncentrować i wysilić swoją uwagę, to później częściej nie myślimy racjonalnie i chętniej ulegamy pokusie. Zadaniem osób badanych było wyobrażenie sobie, że mają zapamiętać ciąg siedmiu cyfr. Na przykład 6, 1, 5, 9, 2, 7, 4. Następnie, gdy cała uwaga badanych skoncentrowana była na pamiętaniu ciągu liczbowego, otrzymali oni dwa desery do wyboru – kuszący ale kaloryczny tort czekoladowy oraz niskokaloryczną sałatkę owocową. Osoby zaangażowane w pamiętanie cyfr, chętniej sięgały po tort czekoladowy.

Oznacza to, że pamiętanie wielu rzeczy, np. tego, co mamy zrobić w ciągu dnia, zwłaszcza gdy jesteśmy zapracowani, nie jest dla nas stanem przyjemnym. Mamy wtedy osłabioną samokontrolę i chętniej podejmujemy mniej przemyślane decyzje ale szybko prowadzące do przyjemności, np. zakup drogich rzeczy, jedzenie słodyczy. Tak, jakbyśmy chcieli odreagować chwile, które były dla nas męczące i niekomfortowe.

Wniosek z odkrycia płynie taki – nie należy brać sobie zbyt wielu rzeczy na głowę, bo wówczas nie tylko mniej skutecznie działamy, ale też generujemy koszty ulegając przeróżnym pokusom, narażając swoje zdrowie albo portfele!

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!