Jak ćwiczyć hipokamp… czyli Jak się uczyć

Jak ćwiczyć hipokamp… czyli Jak się uczyć

JAK ĆWICZYĆ HIPOKAMP… CZYLI JAK SIĘ UCZYĆ

Każdy, kto dowie się, jak ćwiczyć hipokamp, będzie miał lepszą pamięć oraz większą wiedzę. Osoby, które posiadają sprawniejszą pamięć lepiej radzą sobie w szkole, na studiach, a w dorosłości częściej awansują. Niezwykle istotną rolę w tym sukcesie odgrywa struktura mózgu zwana hipokampem. 

Zdolność szybkiego kojarzenia zgromadzonej wiedzy oraz dobra pamięć to nieodzowny element sukcesu niemal na każdym polu życia. Hipokamp to struktura znajdująca się parzyście po obu stronach mózgu, w okolicach skroniowych. To właśnie dzięki hipokampom możemy zapamiętywać i gromadzić wiedzę. Struktura ta odpowiada za tzw. pamięć długoterminową. Niestety, nie każdy wie o tym, że można skutecznie ćwiczyć hipokamp. Warto jednak podjąć trening mózgu, ponieważ dzięki takim ćwiczeniom pamięć lepiej działa!

Obejrzyj też: Trening mózgu – Zwiększ wydajność mózgu

Ćwiczenia hipokamp – Jak się uczyć 

Z pomocą w ćwiczeniu hipokampa przychodzi książka Rona Fry pt. Jak się uczyć – autor proponuje w niej nowoczeste techniki uczenia się biorąc pod uwagę niesłychany postęp technologiczny, jaki rozgrywa się na naszych oczach. Choć nie odwołuje się on bezpośrednio do struktur mózgowych, czyli aspektów neuropsychologicznych uczenia się, to z całą pewnością można uznać, że ćwiczenia, które proponuje stymulują mózg do bardziej efektywnej pracy, a przede wszystkim właśnie oddziałują na hipokampy!

Hipokampy znajdują się po obu stronach mózgu, w okolicach skroniowych. Jest to struktura odpowiadająca za pamięć długoterminową.

Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek jak ćwiczyć hipokamp. Więcej z nich znajdziesz w książce pt. Jak się uczyć. Proponowane metody świetnie rozwijają pamięć. Skorzystaj z nich już dzisiaj! 

  • Buduj skojarzenia nowej wiedzy, z tym co już wiesz (np. znasz fakt, że Olga Tokarczuk była w 2018 r. laureatką literackiej Nagrody Nobla. Poznaj więc tytuły jej książek, przeczytaj wybrane, dowiedz się, kto w tym samym roku i z jakich dziedzin również był laureatem tej prestiżowej nagrody)
  • Gdy powtarzasz materiał, którego się uczyłeś, przywołuj tylko najważniejsze informacje.
  • Jeśli uczysz się czegoś pierwszy raz, znajdź koniecznie kontekst nowej wiedzy! Zastanów się, zajrzyj do książek i odpowiedź na pytanie – jaką częścią szerszej koncepcji jest to, czego się uczę, jakie jest źródło wiedzy, pojęcia, zagadnienia, które właśnie poznaję.
  • Zrozum to, czego się uczysz. Proces zapamiętywania jest znacznie silniejszy, jeśli coś dobrze zrozumiesz! Niby oczywiste, ale niestety rozumienie sensu często nie zachodzi w pełnym stopniu. Aby sprawdzić, w jakim stopniu rozumiesz nowy materiał streść go krótko i prosto własnymi słowami. Jeśli tego nie potrafisz lub przychodzi ci to z trudem, oznacza to, że tak naprawdę nie rozmiesz dokładnie o co chodzi i musisz poświęcić jeszcze chwilę czasu na zapoznawanie się z zagadnieniem. 
  • Jeśli musisz zapamiętać informacje pochodzące z dłuższego tekstu to przeczytaj go 3 razy. Najpierw pobieżnie, potem dokładnie, a na koniec czytając weryfikuj sam siebie, ile zapamiętałeś.
  • Wypracuj w sobie zdolność dostrzegania struktury, wzorca treści, z którą się zaznajamiasz i chcesz zapamiętać.

Jak ćwiczyć hipokamp – nabywanie wiedzy w dorosłości 

Metody ćwiczenia pamięci zawarte w książce pt. Jak się uczyć pozwalają uczniom i studentom zdawać egzaminy na wysokim poziomie, a osobom pracującym podnosić kwalifikacje zawodowe. Ważne jest, abyśmy uczyli się przez całe życie – nie tylko w szkole. Nabywanie wiedzy w dorosłości wiąże się z awansem i wyższymi zarobkami. Zacznij więc rozwijąć swoją pamięć, buduj w sobie dobre nawyki w dziedzinie uczenia się, a będziesz zdolny poprawić jakość swojego życia. 

Czytaj też: 

Jak polepszyć pamięć?

Ćwiczenie pamięci

Dieta dla mózgu – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!