Jak polepszyć pamięć?

Jak polepszyć pamięć?

JAK POLEPSZYĆ PAMIĘĆ? 

Jak polepszyć pamięć? To pytanie zadaje sobie coraz więcej zapracowanych osób. Współcześnie dostęp do informacji i sposób pracy ludzi na całym świecie zmieniły się diametralnie. Problemem nie jest już brak informacji ale jej nadmiar. Wykonywanie wielu zadań jednocześnie (w tym samym czasie korzystanie z Internetu, poczty e-mail, rozmawianie przez telefon czy ze znajomym) – a więc wielozadaniowość, staje się niemalże normalnym stylem funkcjonowania. Aby zwiększyć swoją efektywność w ciągu dnia, niezbędna jest sprawnie działająca pamięć.

Eksperci wciąż próbują znaleźć sposób, jak polepszyć pamięć, gdyż ludzie z dobrą pamięcią, osiągają wyższe wyniki w testach mierzących inteligencję i lepiej funkcjonują w warunkach cyfrowej wielozadaniowości.

Co więc zrobić, aby polepszyć pamięć? 

Z otoczenia dociera do nas miliard różnego rodzaju informacji. Nie wszystkie jednak docierają do naszej świadomości i są zapamiętane. Bramą do naszego umysłu – oprócz filtrów uwagi, jest też pamięć robocza (operacyjna). Jeśli chcesz polepszyć pamięć i zwiększyć swoją skuteczność np. w szkole lub pracy, to przede wszystkim powinieneś rozwijać pamięć roboczą (operacyjną).

Zobacz też:

Jak polepszyć pamięć – pamięć robocza (operacyjna)

Pamięć robocza (operacyjna) aktywnie przetwarza i integruje napływające na bieżąco do nas informacje. Dzięki niej możesz utrzymać w aktywnej formie informacje potrzebne do wykonania bieżących zadań umysłowych. Pamięć robocza to aktywny aspekt pamięci, umożliwiający dynamiczne przetwarzanie informacji.

Sprawna pamięć operacyjna umożliwia:

– pamiętanie bieżącego wątku rozmowy, treści wykładu czy konferencji

– udzielanie zwięzłych, treściwych i błyskotliwych odpowiedzi na często trudne i zawiłe pytania

– skuteczną pracę w warunkach wielozadaniowych

– rozumienie tekstu czytanego

– pamiętanie wszelkich numerów, kodów, imienia i nazwiska nowo poznanej osoby, listy zakupów

– wykonywanie operacji arytmetycznych w pamięci

– dokonywania wglądu w motywy własnych działań i dostrzeganie wzorców w swoim postępowaniu

Wszelkie trudności w wykonywaniu powyższych czynności, wskazują na problemy z pamięcią roboczą (operacyjną) i są sygnałem, że należy polepszyć pamięć.

 

Poprawa pamięci operacyjnej to usprawnienie całego systemu poznawczego, co w rezultacie przekłada się też na zwiększenie życiowej efektywności.

 

Czytaj też: 

Ćwiczenie pamięci

Dieta dla mózgu – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?

Trening mózgu, czyli ćwiczenia na koncentrację

Ćwiczenia na pamięć roboczą (operacyjną)

Pamięć warto ćwiczyć, gdyż wykazano, że osoby, które mają lepszą sprawność pamięci roboczej, posiadają też wyższy poziom inteligencji. Osoby takie potrafią panować nad stresem stresem, szybciej się uczą, lepiej rozumieją tekst czytany i wykonują zadania arytmetyczne oraz osiągają lepsze efekty w psychoterapii. Sprawnie działająca pamięć robocza pozwala więc na bardziej efektywne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Wszystkich z pewnością ucieszy więc fakt, że ten rodzaj pamięci można z powodzeniem trenować! Najprostszy sposób na trening pamięci roboczej to nauka nowych umiejętności i ćwiczenie zapamiętywania różnych rzeczy.

Jeśli zastanawiasz się, jak polepszyć pamięć, poniżej znajdziesz ćwiczenia na pamięć roboczą (operacyjną). Ćwicz i obserwuj, jak poszerzasz granice swojej pamięci!

Ćwiczenie: pamiętanie numerów i dat

Naucz się trzech numerów telefonów do bliskich osób oraz dat ich urodzin oraz imienin. Gdy już opanujesz tą umiejętność, zwiększaj o dwa ilość pamiętanych numerów i dat o dwa.

Ćwiczenie: nauka słów w innym języku

Idealnie byłoby, gdybyś od podstaw zaczął uczyć się języka obcego. Jeśli nie masz czasu, nie szkodzi. Ćwiczenie to można wykonać w prostszej wersji. Codziennie ucz się trzech słów w obcym języku. Każdego następnego dnia sprawdzaj, czy pamiętasz te trzy słowa i dokładaj do zapamiętanych, po trzy kolejne nowe słówka.

Ćwiczenie: odejmowanie

Odejmuj w pamięci następujące ciągi: Od 100 odejmij 2, następnie z tego co wyjdzie znów odejmij dwa, aż do końca. Następnie powtarzaj ten ciąg odejmowania dla wariantu 100-3, 100-4, 100-5, 100-6, 100-7, 100-8, 100-9.

Ćwiczenie: analiza swojego dnia

Pod koniec dnia przypomnij sobie ze szczegółami działania, które wykonywałeś od rana do wieczora. Następnego dnia zrób to samo ćwiczenie i przypomnij sobie wszystkie działania od rana do wieczora z bieżącego dnia, a następnie przypomnij sobie swoje działania od rana do wieczora, ale o dzień wstecz.

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!