“Nigdy dość. Mózg a uzależnienia” – nowość wydawnictwa Rebis

“Nigdy dość. Mózg a uzależnienia” – nowość wydawnictwa Rebis

W moje ręce trafiła niezwykła książka na temat uzależnień. Niezwykła ponieważ napisana przez Judith Grisel – byłą narkomankę i alkoholiczkę, która aktualnie jest profesorem i specjalistką w zakresie neuronauki z niemałym talentem do pisania.

Książka pt. „Nigdy dość. Mózg a uzależnienia” rzuca nowe światło na tematykę uzależnień i uświadamia nam, że mózg na biologicznej płaszczyźnie wydaje się być wręcz zaprogramowany, aby funkcjonował w oparciu o uzależnienia czy, inaczej mówiąc, zależności od czegoś lub kogoś. Taka jest naturalna właściwość naszego mózgu. Błędem jest sądzić, że tylko w przypadku osób, które zażywają substancji psychoaktywnych, można mówić o uzależnieniu. Tak naprawdę żyjemy w kulturze, która faworyzuje stałość pod każdym względem – np. sięgania po produkt określonej marki, oglądania cykliczne tego samego programu w telewizji, jedzenia w wybranym miejscu itd. Wszelkie przecież działania marketingowe nakierowane są właśnie na to, aby w mózgu wytworzyć zależność od jakiegoś produktu, usługi, lub nawet słynnych osób, których działania można śledzić w sieciach społecznościowych. 

Judith Grisel w swojej książce wyjaśnia dlaczego mózg tak bardzo potrzebuje tych zależności. Opisuje nie tylko swoje straszne przeżycia, jakich doświadczyła jako osoba uzależniona, ale też biologiczne zmiany jakie zachodzą w mózgu pod wpływem uzależnień, również w okresie długoterminowym.  

Dzięki tej książce można z pewnością lepiej poznać swój mózg oraz dowiedzieć się dlaczego tak łatwo popadamy w różne nałogi. W sposób dotąd niespotykany zdefiniowana została rola, jaką uzależnienia odgrywają w naszym życiu. Takie nowe przemyślenia kogoś, kto przeszedł przez piekło uzależnienia i do tego jest naukowcem, są niezwykle cenne w formułowaniu nowych zasad walki z coraz powszechniejszym problemem jakim stały się uzależnienia.

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!