Pharma Nord Suplementy poprawiające aktywność mózgu
Mózg jest aktywny przez cały czas – nawet gdy śpisz. W ciągu dnia mózg potrzebuje energii, abyś szybko i sprawnie myślał, miał pozytywny nastrój i chęć do działania. Z mało aktywnym mózgiem wiele nie zdziałasz! Poznaj więc sposoby na poprawę aktywności mózgu.
Gdy coś zjesz, substancje zapewniające energię i pochodzące z węglowodanów, tłuszczu, białka są dostarczane z krwią do różnych komórek w organach i tkankach – w tym oczywiście także i do mózgu.
Każda komórka twojego organizmu – w tym także komórki nerwowe budujące mózg (neurony) – zawiera małe, kształtem zbliżone do fasoli, centra energetyczne zwane mitochondriami. To właśnie tam składniki odżywcze pochodzące z tego, co zjesz w ciągu dnia, są przekształcane w energię i dzięki temu twój organizm i mózg utrzymują swoją aktywność.
Aktywność mózgu – koenzym Q10
Aby możliwe było przekształcenie składników odżywczych zawartych w pożywieniu w energię, twój organizm wykorzystuje tlen uzyskiwany w procesie oddychania oraz niezwykłą w swoich właściwościach substancję – koenzym Q10.
Koenzym Q10 występuje we wszystkich komórkach organizmu – w tym także i neuronach i jest przez nie wytwarzany. W mitochondriach każdej komórki koenzym Q10 przekształca składniki odżywcze z pożywienia w energię, która skoncentrowana jest w chemicznej cząsteczce ATP – jest to podstawowe źródło energii dla komórki. To właśnie dzięki obecności koenzymu Q10 w mitochondriach każdej komórki mogą zajść procesy, dzięki którym ze składników odżywczych uwalniana jest energia. Bez koenzymu Q10 nie mielibyśmy energii i nie moglibyśmy żyć.
Narządy takie jak serce, nerki oraz mózg potrzebują nieustannych dostaw energii, aby mogły utrzymywać swoją aktywność.
Należy pamiętać o tym, że w organizmie produkcja koenzymu Q10 zmniejsza się wraz z wiekiem. Osiąga swój szczyt między 20 a 25 rokiem życia i następnie spada. To właśnie przez to wraz z wiekiem szybciej się męczymy i czujemy, że mamy coraz słabszą aktywność mózgu.
Okazuje się również, że poważna choroba organizmu powoduje spadek koenzymu Q10 nawet o 25% i więcej, przez co czujemy się szczególnie osłabieni. Przy ciężkich schorzeniach, poziom koenzymu Q10 może nawet spaść o 75%, co jest przyczyną śmierci organizmu!
Stres oraz stosowanie niektórych leków przyczyniają się również do spadku produkcji koenzymu Q10 w organizmie. Na szczęście za pomocą odpowiedniej diety oraz suplementów dla mózgu można uzupełnić te niedobory.
Dobre źródło koenzymu Q10 w pożywieniu to:
– mięso (głównie serca i podroby)
– tłuste ryby
– pełne ziarno
– orzechy
W kwestii wyboru suplementu dla mózgu zawierającego koenzym Q10, osobiście polecam, aby przede wszystkim wybrać produkt, który:
– został objęty międzynarodowym badaniem, które dowodzi, że taki produkt jest skuteczny (np. badaniem Q-Symbio)
– jest organiczny czyli faktycznie przedostaje się do komórek (a nie jest wydalany – tak jak to dzieje się z większością suplementów diety)
– posiada kapsułki, w której każda zawiera przynajmniej 100 mg koenzymu w substancji oleistej wraz z witaminą C – co łącznie zwiększa wchłanialność takiego preparatu do komórek organizmu.
Koenzym Q10 to substancja, której potrzebują wszystkie komórki twojego organizmu. Dzieki niej twój mózg zachowuje swoją aktywność. To wspaniałe, że już dzięki prostym zmianom diety oraz właściwej dla mózgu suplementacji można zwiększyć poziom koenzymu Q10 w organizmie i poprawić aktywność mózgu. Pamiętaj, że tylko objęty badaniem suplement poprawia aktywność mózgu i zapewnia korzyści twojemu zdrowiu. Tylko o takie produkty pytaj w dobrych aptekach lub skorzystaj z zakupów w sprawdzonych e-sklepach.
aktywność mózgu dieta dla mózgu koenzym Q10 mózg suplementy dla mózgu zdrowie mózgu