Twój mózg bez tajemnic – rzecz o emocjach, uczuciach, śnieniu i myśleniu
TWÓJ MÓZG BEZ TAJEMNIC – NOWOŚĆ WYDAWNICTWA REBIS
Często zdarza się, że zaczynamy interesować się pracą mózgu, gdy coś przestaje w nim działać. Problemy z pamięcią, koncentracją, uwagą, albo emocjami, motywacją, zasypianiem… to wszystko przejawy kłopotów, na jakie napotyka nasz mózg.
Problemy w funkcjonowaniu mózgu przejawiają się jako realny problem w życiu. Nawet liczba znajomych, których mamy jest ściśle określona budową mózgu. Znaleziono bowiem związek między wielkością ciała migdałowatego a liczbą znajomych. Ciało migdałowate to niewielka struktura występująca parzyście po obu stronach mózgu w okolicy skroniowej. Amygdala – jak inaczej nazywa się ciało migdałowate – odpowiada głównie za przejawiane emocje (strach, lęk, radość) oraz pamięć emocjonalną. Okazuje się, że silny stres powoduje obumieranie neuronów w amygdali, przez co ta struktura staje się mniejsza. W konsekwencji, osoby z pomniejszonym na skutek silnego stresu, ciałem migdałowatym są również mniej towarzyskie!
Mózg skrywa naprawdę wiele tajemnic, które na szczęście wraz z postępem nauki, udaje się wyjaśniać. Dużą część z nich zdradza Marc Dingman na stronicach swojej najnowszej książki pt. Twój mózg bez tajemnic. Jest to fascynująca opowieść o tajnikach funkcjonowania mózgu. Autor książki, który jest naukowcem, pasjonatem, prowadzi też popularny cykl na YouTube 2-Minute Neuroscience, rozwija najważniejsze dla naszego codziennego życia wątki związane z działaniem mózgu i odpowiada na pytania takie jak:
- skąd się bierze strach? Jaką rolę odgrywa w tym ciało migdałowate?
- jak to się dzieje, że zapamiętujemy? Gdzie w naszym mózgu znajduje się pamięć?
- do czego jest nam potrzebny sen?
- czy można nagle przestać rozumieć co mówią do nas nasi bliscy?
- dlaczego robimy się smutni?
- jak mózg steruje ruchami naszego ciała?
- w jaki sposób mózg tworzy obrazy, które my nazywamy widzeniem?
- kiedy i po co mózg włącza tryb przyjemności oraz bólu?
- czy mózg jest zdolny do wielozadaniowości i jakie są tajniki super uwagi>
Powyższe wątki, które w prosty i bardzo zrozumiały sposób rozwija autor, są kluczowe, aby zrozumieć podstawy działania mózgu. Dzięki wyjaśnieniom Marca Dingmana możemy też lepiej zrozumieć swoje zachowanie, naturę wyborów, jakich dokonujemy każdego dnia. Co ważne w kontekście niniejszej książki – autor nie ucieka od problemów, jakie może sprawiać nam mózg. Współcześnie coraz więcej osób cierpi na chorobę Alzhemera, coraz częściej diagnozuje się ADHD, ból przewlekły, uzależnienia…
Problemy z działaniem mózgu pokazują nam, jak bardzo mózg powiązany jest z otoczeniem, w którym się rozwija oraz jak doniosły wpływ na jego zdrowie wywiera styl życia. Autor wskazuje, że mózg często wskazuje nam rozwiązania najszybsze i najprostsze (np. w przypadku uzależnienia), z drugiej jednak strony mózg ma ogromny potencjał do rozwoju refleksyjności, dzięki czemu możemy przeanalizować, czy początkowe sugestie mózgu, szybko zaspokajające nasze potrzeby, opłacą się nam w dłuższej perspektywie.
Książka ta w moim przekonaniu jest pozycją obowiązkową dla każdego użytkownika mózgu – a więc dla nas wszystkich! Im lepiej poznamy tajniki działania mózgu, tym efektywniej będziemy korzystać z jego mózliwości. Książka ta może być również początkiem ogromnej fascynacji, jaką jest zgłębianie mechanizmów działania mózgu człowieka. Gorąco polecam!