Ćwiczenie pamięci

Ćwiczenie pamięci

ĆWICZENIE PAMIĘCI

Nic tak nie przyspiesza zapamiętywania różnych informacji, dzięki czemu mózg działa sprawniej, jak właśnie ćwiczenie pamięci! Każdy kto chce, aby jego mózg działał na pełnych obrotach, powinien regularnie wykonywać ćwiczenie pamięci. Pamięć mózgu można ćwiczyć i rozwijać niezależnie od wieku.

Skuteczne ćwiczenie pamięci warto zacząć od poznania, jak działa pamięć, jakie są techniki pamięciowe i ćwiczenia na pamięć i koncentrację.

Mózg to fascynująca maszyna do uwieczniania wspomnień i pamiętania. Choć mózg w procesie zapisywania i odtwarzania informacji z pamięci czasem może pomijać pewne dane, a inne uwypuklać, to nadal jest to najdoskonalszy twór do przechowywania wiedzy, osobistych wspomnień czy umiejętności, jaki stworzyła natura.

W mózgu istnieje kluczowa struktura, dzięki której możesz zapamiętywać – jest to hipokamp. Bez hipokampa nie byłbyś w stanie dosłownie niczego zapamiętać! Hipokamp to fundament twojej pamięci. Problemy z hipokampem, wywołane na przykład chorobą neurodegeneracyjną, powodują poważne zaburzenia pamięci, włączając w to całkowitą niemożność pamiętania jakiejkolwiek informacji, nawet własnego imienia.

Pamięć – jak działa?

Hipokamp znajduje się po obu stronach twojego mózgu, w części skroniowej. Wieloletnie badania nad hipokampem wykazały, że jego aktywność jest kluczowa w zapamiętywaniu informacji. Bez tej struktury nie byłbyś w stanie niczego zapamiętać. Ponadto hipokamp integruje informacje z różnych rejonów mózgu na temat danego wspomnienia i łączy je w całość. Dzięki temu ty przypominając sobie jakiekolwiek wspomnienie – na przykład wakacyjny spacer nad brzegiem morza, jesteś w stanie przywołać tamten moment – kolor nieba, zapach morza, temat rozmów, szum wiatru i poczuć atmosferę minionej chwili. Tak właśnie działa twoja pamięć.

 

Hipokamp (zaznaczony na żółto) tworzy pamięć mózgu. Dzięki tej strukturze możliwe jest zapamiętywanie.

 

Częste wspominanie swoich doświadczeń powoduje, że aktywujemy hipokampy oraz obwody neuronalne rozsiane po całym mózgu. W ten sposób utrwalamy w pamięci to, co się zdarzyło, to co zapamiętaliśmy. Wspominanie wraz ze wszystkimi towarzyszącymi wrażeniami i powtarzanie, angażujące wiele modalności zmysłowych, jest więc skuteczną metodą na ćwiczenie pamięci. Jakie więc techniki skutecznie rozwijają pamięć mózgu?

Ćwiczenie pamięci – mapy myśli

Naukowcy cały czas badają, w jaki sposób mózg zapamiętuje nowe informacje. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, pamięć, na przykład spaceru nad brzegiem morza, jest rozsiana po całym mózgu, a hipokamp integruje te fragmentarycznie zapamiętane informacje, w jedno spójne wspomnienie. Na tej podstawie stworzono mapy myśli, czyli technikę skutecznego zapamiętywania, której działanie rezonuje z naturalnymi predyspozycjami ludzkiego mózgu do zapamiętywania. Okazało się, że ćwiczenie pamięci za pomocą mapy myśli jest skuteczne u osób po udarach mózgu w przypominaniu sobie zapomnianych informacji z życia codziennego, a także w procesie uczenia się nowych informacji potrzebnych ludziom w pracy, szkole.

Ćwiczenie pamięci – notowanie nielinearne

Linearne i nielinearne metody notowania zalicza się do najskuteczniejszych form ćwiczenia pamięci. Linearne metody przybierają formę długich bloków tekstu, które nie są do końca przejrzyste. Wspomaganie pamięci linearną metodą notowania jest wtedy, gdy po prostu notujemy ciąg napływających informacji w pracy, podczas konferencji czy wykładu. Jest to metoda w miarę skuteczna, ponieważ sporo można zapamiętać, ale nasz mózg dość szybko się męczy tą metodą. Bardziej efektywną metodą, atrakcyjniejszą dla naszego mózgu, są dynamiczne i ekscytujące mapy myśli. Należą one do nielinearnych metod notowania i są jedną z technik, za pomocą której można wykonać ćwiczenie pamięci.

Zdjęcie poniżej przedstawia, jak schematycznie wykonuje się mapę myśli. W centralnej części mapy należy umieścić hasło główne, od którego powinny wychodzić linie z najważniejszymi słowami kluczowymi.

Mapy myśli ułatwiają ćwiczenie pamięci, ponieważ tworzą sieć skojarzeń, czyli naturalny sposób, w jaki mózg wszystko zapamiętuje.

Ćwiczenie pamięci – używaj kolorów

Najważniejsze hasła w mapach myśli najlepiej zaznaczać kolorem niebieskim, zielonym, pomarańczowym i żółtym, gdyż sprzyjają one lepszemu zapamiętywaniu.

Chcesz mieć super pamięć? Buduj sieć skojarzeń!

Skutecznie wykonane ćwiczenie pamięci za pomocą mapy myśli wymaga bezwzględnego ułożenia haseł w postać sieci skojarzeń. Oznacza to, że kluczowe do zapamiętania hasła układamy od kategorii nadrzędnej, najbardziej ogólnej i do kategorii bardziej szczegółowych. W mapie myśli ta sieć skojarzeń przyjmuje postać rozchodzących się promieniście linii od haseł ogólnych do bardziej szczegółowych.

Ćwiczenie pamięci – powtarzanie

Inną techniką, bez której ćwiczenie pamięci nie może się obejść jest powtarzanie. Nawet gdy prawidłowo wykonamy mapę myśli, to jeśli nie będziemy jej powtarzać, w końcu ją zapomnimy.

Dlaczego więc powtarzanie jest kluczowe w ćwiczeniu pamięci? Obwody neuronalne na skutek częstego powtarzania stają się coraz bardziej trwałe, odporne na biochemiczne zakłócenia, dzięki czemu w sposób bardzo dobry pamiętasz różne informacje. Na przykład gdy przywołujesz potrzebne na egzamin informacje, poprzez powtarzanie, aktywujesz swój mózg w różnych rejonach oraz hipokamp. Wzmacniasz w ten sposób obwody neuronalne, które podtrzymują nabytą wiedzę czy umiejętność.

Powtarzanie jest niezbędne dla utrwalania wszelkiej wiedzy. Podobnie jest z pamiętaniem osobistych wspomnień. Gdy siedzisz wygodnie w fotelu i wspominasz spacer nad brzegiem morza to w tym momencie poudzeniu ulega obszar mózgu odpowiedzialny za rejestrowanie wrażeń wzrokowych (jaka była pogoda, kto był wtedy z tobą, jakiego koloru miałeś koszulkę), słuchowych (szum wiatru, rozmowy, śmiech przyjaciół) czy też emocjonalnych (radość, ekscytacja, spokój – ton emocjonalny, w jakim aktualnie byłeś).

Pamięć – jak skutecznie zapominać?

Jeśli z jakichś powodów nie chcemy pamiętać danego zdarzenia bądź sytuacji – ponieważ były nieprzyjemne – starajmy się nie zagłębiać w rozmyślanie i przypominanie sobie tego, co miało miejsce. Nie powtarzaj w myślach zdarzeń, nie odtwarzaj wspomniej wizualnie – to osłabia obwody neuronalne podtrzymujące dane wspomnienie. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z trudnymi wspomnieniami. Warto wiedzieć o tym, że tzw. odpamiętywanie jest stosowaną na całym świecie kluczową techniką terapii z osobami, które doświadczyły traumatycznych przeżyć. Po nauczeniu się, jak skutecznie zapominać, pamięć o nieprzyjemnych zdarzeniach zaczyna blaknąć.

Czytaj też: 

Jak polepszyć pamięć?

Dieta dla mózgu – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?

Trening mózgu, czyli ćwiczenia na koncentrację

Ćwiczenia na pamięć koncentrację

Gdy wykonujesz ćwiczenie pamięci, musisz się koncentrować. Pamięć i koncentracja są więc nieodłączne. Dzięki koncentracji możesz skupić swoją uwagę na tym, co powinieneś zapamiętać. Bez dobrej koncentracji, pamięć działa słabo.

Poniżej znajdziesz ćwiczenia na pamięć i koncentrację.

Ćwiczenie: Praca i synchronizacja obu półkul mózgowych, koordynacja, koncentracja

Narysuj w powietrzu jedną i drugą ręką np.

· gwiazdę

· choinkę

· krzesło

Inny wariant ćwiczenia: 

Narysuj znak nieskończoności najpierw jedną, później drugą ręką a następnie splecionymi dłońmi

Napisz:

 swoje imię i nazwisko od tyłu do przodu

10 zwrotów potocznych zawierających słowo “ciało”

15 zwrotów potocznych zawierających słowo “ząb”

 

Ćwiczenie: Pamięć i koncentracja (zakres i podzielność)

Zapamiętaj następujące wyrazy korzystając z metody wizualizacji i skojarzeń

bałwan

gwiazdka

lalka

piłka

ołówek

butelka

rower

A teraz powtórz wyrazy w kolejności, a następnie wstecz, czyli zaczynając od ostatniego wyrazu.

Zobacz też:

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!