Poznaj swój mózg w działaniu
POZNAJ SWÓJ MÓZG W DZIAŁANIU
Mózg jest genialnym instrumentem, dzięki któremu odbieramy otaczający nas świat. Budowa mózgu pozwala dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym narządzie, dlatego też warto poznać swój mózg w działaniu. Z tego artykułu dowiesz się, jak za pomocą kilku prostych technik skłonić mózg, aby wspierał cię każdego dnia.
Mózg w działaniu – Wspieraj swój mózg a osiągniesz cel
Najnowsza zdobycz ewolucji i jednocześnie najmłodsza część naszego mózgu – kora przedczołowa, znajdująca się z przodu głowy, umożliwia nam świadome działanie i podejmowanie racjonalnych decyzji.
Kora przedczołowa, której aktywność regulowana jest przez poziom dopaminy, uczestniczy w podejmowaniu czynności ukierunkowanych na cel i często porównywana jest do szefa zarządzającego firmą. Jeśli funkcjonuje optymalnie, a zatem poziom dopaminy w naszym mózgu jest na prawidłowym poziomie, firma również prosperuje dobrze i sukcesywnie realizuje swoje cele biznesowe. Jeśli z kolei szef, czyli nasza kora przedczołowa jest mało aktywna, na skutek niedoboru dopaminy, w firmie panuje chaos a pracownicy nie wykonują swoich obowiązków. Natomiast jeśli szef jest nadaktywny na skutek zbyt wysokiego poziomu dopaminy, to jest sztywny w działaniu, ingeruje w najbardziej błahe sprawy, podejmuje zbyt wiele różnych aktywności i koncentruje się na niewiele znaczących szczegółach.
Powyższy przykład ma wam zobrazować, jak ważna dla osiągnięcia celu w życiu, jest prawidłowa aktywność kory przedczołowej. Na szczęście nie jesteśmy skazani na taki mózg i życie jakie mamy w chwili obecnej. Istnieją praktyczne sposoby wspierania kory przedczołowej, tak aby pomagała nam realizować upragnione cele i iść przez życie ciągle się rozwijając. Źle doprecyzowane i nierealne cele sprawiają, że stoimy w życiu ciągle w tym samym miejscu i nie możemy poszerzać swojej osobowości. Przede wszystkim więc należy upewnić się, czy cel, który sobie obraliśmy jest dobrze sprecyzowany i czy w ogóle jest możliwy do realizacji. Służy temu analiza SMART.
Analiza SMART porządkuje myśli i sprawdza, czy są realne
SMART jest akronimem angielskich słów: simple, measurable, achievable, relevant, timely defined, co tłumaczy się jako: prosty, mierzalny, osiągalny, istotny, określony w czasie. Wykorzystaj to narzędzie i skonstruuj cel, który chcesz zrealizować w życiu lub sprawdź, czy twój dotychczasowy cel spełnia te 5 wymogów, czyli czy nie jest zbyt skomplikowany i zawiły, czy można zmierzyć zbliżanie się do tego celu i jego osiągnięcie, czy jest realny i ważny dla ciebie i czy jest dobrze usytuowany na linii czasu.
Nasza kora przedczołowa lubi proste polecenia – na przykład za pięć lat chcę być znanym reżyserem albo do końca tego roku schudnę pięć kilogramów, dlatego też użyj narzędzia SMART, by usprawnić jej funkcjonowanie, aby zaczęła pracować na twoją korzyść. Pamiętaj – dobrze sprecyzowany cel w życiu, czyli na przykład określenie, na jakim stanowisku będziesz za trzy lub pięć lat, wspiera ciebie w samorozwoju i w osiągnięciu sukcesu w życiu.
Zobacz też:
Mózg w działaniu – dowiedz się co go osłabia?
Pamiętaj o tym, że twój mózg męczy się tak samo szybko jak na przykład mięśnie. Jeśli chcesz, aby służył ci przez cały dzień i zachwycał swoją genialnością, ustal priorytety, w jakie sprawy będziesz angażował swoją uwagę, a w jakie nie. Jest to bardzo przydatna strategia, dzięki której efektywnie skorzystasz z możliwości jakie daje ci twój mózg.
Mózg zużywa bardzo dużo energii dlatego nie marnuj jej na myślenie o czymś, co nie jest pilne lub ważne w danym momencie.
W pracy szczególnie korzystamy z wspomnianej kory przedczołowej. Przypomnę, że to właśnie dzięki niej podejmujesz racjonalne decyzje, myślisz, kojarzysz, opracowujesz złożone strategie działania. Od tego, w jakim stanie jest ta część mózgu zależy powodzenie w twoim życiu. Jeśli kora przedczołowa jest osłabiona, ty również słabo zarządzasz swoim życiem. Jeśli działa w optymalny sposób, ty z pewnością odnosisz sukcesy.
Nie pozwól błądzić swoim myślom
Choć to może być trudne nie rozmyślaj na temat spraw, co do których nie masz pełnych informacji. To bardzo osłabia korę przedczołową. W ten sposób zaoszczędzisz energię umysłową i lepiej wykonasz zadania, które są naprawdę pilne i ważne dla ciebie i twojego rozwoju. Rozmyślanie o rzeczach, co do których nie masz pełnych informacji tylko zmęczy twój mózg i przysporzy ci niepotrzebnych napięć emocjonalnych.
Nie zaprzątaj więc swojej uwagi niepotrzebnymi w danym momencie sprawami, traktuj racjonalne i świadome myślenie jako zasób, który trzeba chronić, ponieważ wyczerpuje się, ustal priorytety działania w pracy, by nie zmęczyć swojego umysłu i nie zużyć całkowicie energii, a w chwilach wolnych zadbaj o odprężenie swojego umysłu.
Ja, dla relaksu umysłu, staram się jak najczęściej przebywać klimatycznych miejscach. Jeden z takich wieczorów uwieczniłam na powyższym zdjęciu. A ty co robisz, by zrelaksować swój umysł? Chętnie poznam twoją opinię.