Happy-Happy: Wyższa forma negocjacji win-win, czyli jak w pięciu krokach dojść do porozumienia z każdym

Happy-Happy: Wyższa forma negocjacji win-win, czyli jak w pięciu krokach dojść do porozumienia z każdym

HAPPY-HAPPY NOWOŚĆ WYDAWNICTWA REBIS

Z przyjemnością sięgnęłam po książkę „Happy-Happy Innowacyjna metoda negocjacji”, ponieważ nie jest to kolejna, utrzymana w sztywnym i rywalizacyjnym, biznesowym tonie, publikacja na temat negocjacji. Opisana w niej metoda Happy-Happy to doskonalsza wersja strategii win–win (wygrana–wygrana) i stanowi uczciwy, pełen szacunku, i przede wszystkim nierywalizacyjny, sposób komunikowania się, który pozostawia wszystkich z poczuciem głębokiej satysfakcji.

Metoda ta świetnie sprawdza się w biznesie oraz w życiu osobistym. I co najważniejsze, metoda negocjacji Happy-Happy skupia się na długofalowej, dobrej relacji i współpracy w przyszłości. O co raczej trudno, gdy strony nie dojdą do porozumienia. 

Opanowanie sztuki negocjacji Happy-Happy, czyli po prostu umiejętnie prowadzonej rozmowy, aby dwie strony były szczęśliwe sprawi, że współpraca, czy też życie z osobami o innym niż twoje spojrzeniu na świat znacznie się lepiej układać. Metodę tę może zastosować każdy z nas w dowolnych okolicznościach: w pracy, w negocjacjach biznesowych, w relacjach z przyjaciółmi i członkami rodziny.

Autor tej książki Lars-Johan Age pokazuje, jak mogłoby wyglądać życie każdego z nas, gdybyśmy opanowali sposoby skutecznego porozumiewania się i w rezultacie tego mogli utrzymywać długoterminowe, pozytywne relacje – w biznesie i w życiu prywatnym, z wieloma osobami o innych niż nasze przekonaniami, pomysłami, światopoglądami – nie tylko z wybraną garstką osób.

Niestety większość ludzi, jeśli chodzi o relacje w perspektywie długofalowej ogranicza się najczęściej do… najbliższej rodziny, sąsiadów… i/lub znajomych, z którymi na co dzień pracuje.

Często też gdy ludzi przestaje łączyć cel zawodowy lub prywatny, ponieważ nie dojdą ze sobą do porozumienia, to w większości przestają mieć ze sobą kontakt. To w oczach autora książki jest brakiem umiejętności dostrzeżenia potencjału relacji i traceniem cennych zasobów, jakie druga osoba może wnieść do firmy czy życia osobistego.

Dzieje się to też często dlatego, że nie mamy wystarczających zasobów – poznawczych, czasowych, aby w nadmiarze obowiązków i ciągłym niedoborze czasu, poświęcić chwilę czasu na przeanalizowanie swoich celów, zrozumienie perspektywy drugiej strony i wymyślenie błyskotliwego rozwiązania, które zadowoli dwie strony i przyczyni się do tego, że taką relację będzie się chciało podtrzymywać. To wymaga wielu cennych zasobów mentalnych –  samoświadomości, refleksyjności, empatii, uważności, umiejętności wyjścia poza własną perspektywę…

W pułapkę nieudanej negocjacji i nieumiejętności budowania długofalowej relacji wpada wielu, w tym również te osoby, które uważają siebie za „dobrych, empatycznych ludzi”, „świetnych negocjatorów”, z ogromnym doświadczeniem zawodowym, a nawet z zacięciem mentoringowym.

Zdaniem autora nie można być dobrym negocjatorem bez elementarnej wiedzy, jak działa mózg. Lars-Johan Age twierdzi, że aby lepiej dogadywać się z innymi ludźmi trzeba też wiedzieć, co dzieje się w ich głowach. Autor pisze: Wiedza na temat działania mózgu pomoże ci w sytuacjach, w których będziesz próbował dojść z kimś do porozumienia, a to dlatego, że w końcu przemawiasz do mózgu drugiego człowieka.

Autor nad metodą skutecznej negocjacji Happy-Happy prowadził wiele badań naukowych. Współpracował też z negocjatorami FBI i szwedzkiej policji, specjalizującymi się w dialogu z porywaczami, terrorystami i osobami przetrzymującymi zakładników. Analizował również techniki pracy najlepszych negocjatorów w biznesie i dyplomacji.

Na podstawie badań i doświadczeń zaproponował autorską metodę Happy-Happy, która składa się z 5 kroków.

W ogromnym skrócie wspomniane pięć kroków to:

1. POZYTYWNE NASTAWIENIE!

2. ZASTANÓW SIĘ!

3. ZBUDUJ RELACJĘ!

4. MÓW JAK NALEŻY!

5. PRZYGOTUJ PLAN B!

Każdy krok opisany jest szerzej w osobnym rozdziale. Wszystkie 5 kroków metody Happy-Happy inteligentnie, błyskotliwie i spójnie łączą się ze sobą. 

Pamiętaj. Happy–happy to nie tylko koncepcja, lecz przede wszystkim sposób życia!

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!