Deja vu… czy to się już kiedyś wydarzyło?

Deja vu… czy to się już kiedyś wydarzyło?

DEJA VU – ZAGADKA UMYSŁU

Nie raz z pewnością miałeś poczucie, że to, co się właśnie dzieje, kiedyś się wydarzyło. To ulotne poczucie, że trwa chwila, w której już uczestniczyliśmy to deja vu – tajemnicze zjawisko związane z naszym umysłem.
 
Niektórzy sądzą, że deja vu to dowód na istnienie sił paranormalnych albo też pierwszy sygnał rozwijającej się choroby mózgu. Badania przeprowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie przekonują, że deja vu jest osobliwym wynikiem aktywności zdrowego mózgu, który, na podstawie doświadczeń z przeszłości, przenosi znajomość z jednego obiektu na drugi.
 
Zdaniem naukowców zjawisko deja vu może mieć miejsce jedynie w otoczeniu, w którym znajduje się jakiś przedmiot znany nam z przeszłości. Jest on punktem zapalnym wywołującym poczucie, że trwająca właśnie chwila jest bardzo znajoma. Uczucie znajomości danego miejsca czy sytuacji staje jednak natychmiast w konflikcie z wiedzą, że przecież czas płynie liniowo i trwającej właśnie chwili po prostu nie możemy znać.
 
Po przeanalizowaniu badań naukowców, zastanawiam się, na czym polega niezwykłość danej chwili, że odbieramy ją jako znajomą? 
Większość innych sytuacji, w których są znajome z przeszłości przedmioty, odbieramy przecież jako nowe. Wobec tego czy deja vu zachodzi tylko i wyłącznie za sprawą funkcjonowania naszego mózgu? Chętnie poznam twoją opinię na ten temat. 
Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!