Dieta dla mózgu – substancje pobudzające mózg

Dieta dla mózgu – substancje pobudzające mózg

Zwiększenie wydajności pracy mózgu jest możliwe przy użyciu pewnych naturalnych i dobrych dla zdrowia substancji. Ważna jest odpowiednia dieta dla mózgu i substancje pobudzające mózg. Z tego artykułu dowiesz się, jakich witamin potrzebuje twój mózg oraz jaką dietą podkręcić działanie mózgu.

Do jednych z głównych przyczyn osłabienia funkcji mózgu zalicza się działanie wolnych rodników. Są to cząsteczki obecne w środowisku, które niszczą neurony. Ponadto przyspieszają ich starzenie i tworzą miejsca, w których mogą tworzyć się nowotwory. Z pomocą przychodzi witamina C, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, ponieważ skutecznie chroni mózg przed wolnymi rodnikami.

Zobacz też: Witaminy dla mózgu – witamina C

Dieta dla mózgu – witaminy dla mózgu

Witamina C wspiera mózg do lepszej pracy i chroni przed udarem Pewnie się zdziwicie, ale można powiedzieć, że witamina C zwiększa potencjał intelektualny! W jaki sposób? Witamina C wspiera syntezę dopaminy. Jest to neuroprzekaźnik, który poprawia koncentrację, logiczne myślenie, a także zwiększa motywację i ukierunkowuje myślenie zorientowane na cel. Witamina C chroni także mózg przed udarem ponieważ zapobiega schorzeniom tętnicy szyjnej. Zgrubienie ścian tętnic szyjnych u osób w wieku powyżej sześćdziesiąt lat ma istotny wpływ na pogorszenie stanu mózgu, a także wiąże się ze wzrostem ryzyka udaru mózgu.

Witaminy dla mózgu – skąd brać witaminę C

Witaminy C jest mnóstwo w warzywach i owocach. Niestety na skutek gotowania witamina C dezaktywuje się, dlatego też najlepiej spożywać surowe owoce i warzywa w postaci koktajli z surowych warzyw i owoców. Witaminę C można też suplementować pijąc codziennie czysty, rozpuszczony w szklance wody kwas L-askorbinowy, bez dodatku cukru oraz innych substancji chemicznych, występujący pod nazwą “witamina C lewoskrętna”.

Zobacz też: Witaminy dla mózgu – witamina B12

Dieta dla mózgu – substancje pobudzające mózg

Oprócz witamin, istnieją też substancje, zwane neuroprzekaźnikami, które są bardzo ważne dla utrzymania prawidłowej aktywności mózgu. Ich poziom w organizmie można regulować za pomocą odpowiedniej diety.

Poniżej znajdziesz informacje o neuroprzekaźnikach kluczowych dla prawidłowego działania. Dowiesz się, jak możesz zwiększać ich poziom za pomocą diety dla mózgu.

Acetylocholina. Jest bardzo ważna dla wykorzystywania zapamiętanych informacji. Wspomaga działanie pamięci sensorycznej, która zapisuje informacje płynące z naszych zmysłów. Jedz orzeszki ziemne, orzechy, drożdże i cytrusy, a nie zabraknie Ci acetylocholiny!

Serotonina. Wpływa na pamięć wizualną i czas reakcji, poprawia nastrój, dzięki czemu stymuluje także lepszy zapis informacji w pamięci. Do jej produkcji przyczynia się jedzenie orzeszków ziemnych, orzechów włoskich, roślin strączkowych oraz picie tranu.

Dopamina. Aktywizuje pamięć roboczą, która korzysta z bieżących informacji i wspomaga tworzenie pamięci długotrwałej. Oddziałuje na nastrój i poziom agresji. Produkcję dopaminy wspomaga jedzenie orzechów oraz produktów pełnoziarnistych.

GABA (kwas gamma-aminomasłowy). Istotna dla pamięci werbalnej i wspomaga produkcję endorfin. W podniesieniu jej poziomu pomagają banany, płatki owsiane, ryż oraz rośliny strączkowe.

Zobacz też: Dieta dla mózgu – cynamon

Substancje pobudzające mózg – kawa, napoje energetyczne i koenzym Q10

Kawa pobudza mózg ale należy pamiętać o tym, że też działa moczopędnie i odwadniająco. W rezultacie częstego picia kawy w ciągu dnia podnosi się stężenie poziomu hormonów stresu w organizmie, co z czasem może prowadzić do uszkodzenia neuronów. Z tego właśnie powodu staraj się nie wypijać więcej niż dwóch filiżanek dziennie.

Różne substancje pobudzające zawarte w napojach energetycznych, które stosujesz, aby zwalczyć znużenie, oprócz składnika, który ma ożywić twój organizm (np. kofeina, żeń-szeń) zawierają też cukier. Cukier walczy z witaminami, mikroelementami oraz pierwiastkami niezbędnymi do życia komórki o dostanie się do jej wnętrza, i zwykle tę walkę wygrywa. Gdy przesadzasz z napojami energetycznymi, które zawierają dużą ilość cukru, komórki twojego organizmu nie są właściwie odżywione, a ty możesz nabrać na wadze.

Oprócz tego, że substancje pobudzające, które spożywasz na przykład w postaci napoju, prowadzą do wysokich wahań poziomu cukru we krwi, powodują też problemy z zasypianiem. W rezultacie tego nie możesz w pełni skorzystać z dobroczynnego działania snu i na drugi dzień budzisz się bardziej zmęczony. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po naturalną substancję – koenzym Q10.

Koenzym Q10 dosłownie wyzwala energię z każdej komórki, przy czym zupełnie nie wpływa na wahania poziomu cukru we krwi oraz nie powoduje zaburzeń snu. W sposób naturalny pobudza organizm, dzięki czemu przez cały dzień czujemy się pełni energii i mamy dobre samopoczucie.

PAMIĘTAJ – przed wyborem jakiegokolwiek suplementu diety upewnij się, że jest to produkt najwyższej jakości, czyli: objęty badaniem (np. Q-Symbio), organiczny, zawierający odpowiednio wysokie stężenie substancji czynnej, wysoko przyswajalny, zawierający wyłącznie naturalne składniki. Tylko tak przygotowane suplementy nie zaszkodzą zdrowiu organizmu – a wręcz przeciwnie – przyniosą mu korzyści w postaci poprawy zdrowia i zwiększenia energii, której potrzebujemy każdego dnia!

Czytaj też: Dieta dla mózgu – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!